Zapewne każdy z nas używał lub chociaż widział w swoim życiu ciekawie zastosowaną trytytkę. Można za jej pomocą montować, łączyć, wiązać czy porządkować. Najbardziej znanym zastosowaniem jest wiązanie przewodów, np. na podłodze w kącie, aby większa ilość kabli nie poplątała się i nie przeszkadzała w pracy przy biurku. Innym zapotrzebowaniem na trytytki może być montaż felg w samochodzie, ale oprócz najprostszych i najczęściej spotykanych sposobów użycia tego niewielkiego elementu, istnieje tyle zastosowań, ile jest w stanie wymyślić osoba trzymająca go w ręku.
Warto mieć w domu trytytki – nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy się przydadzą. Zimą podczas pieszych wędrówek zamontowane wokół butów mogą zastąpić awaryjnie raczki. Kiedy potrzebujemy połączyć klucze w pęk, a w danej chwili nie mamy pod ręką żadnego breloka, również z pomocą przyjdzie trytytka. Dzięki niej możemy zabezpieczyć szafki przed dziećmi lub zwierzętami, połączyć rozsuwający się suwak w walizce lub torbie podróżnej, przymocować lampkę rowerową, jeśli akurat nie ma innej możliwości montażu lub stworzyć dla dziecka sprzęt do puszczania baniek mydlanych.
Dla osób, które bawi nazwa, a nie do końca wiedzą, czym jest trytytka, wyjaśniamy: jest to wąska opaska zaciskowa o bardzo prostej budowie. Znana także pod następującymi nazwami trytka, opaska kablowa, sztraps czy zip. Jej charakterystyczny dźwięk podczas montażu odpowiedzialny jest za powstałą nazwę. Jej prosta budowa, a zarazem mechanizm zębatkowo-zapadkowy, powodują, że jest ona nieoceniona w wielu sytuacjach wymagających połączenia ze sobą jakichś elementów, a przy tym wąski pasek, jaki będzie widoczny, nie rzuca się w oczy i może z powodzeniem zostać wykorzystany nie tylko w miejscach niewidocznych czy ukrytych. Istnieją także trytytki w różnych kolorach, nie tylko białe czy przezroczyste, jakby się mogło wydawać. Z czego jest wykonana? Trytytka najczęściej jest wykonana z tworzywa sztucznego, nie jest to jednak zwyczajny plastik. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie opaski zakupimy. Oryginalne stworzone są z granulatu wysokiej jakości, a nie z re-granulatu. Ich jakość potwierdzona jest certyfikatami, to samo dotyczy restrykcyjnych norm europejskich DIN. Są więc bezpieczne w użyciu i gwarantują najwyższą jakość połączenia, a przy tym nie uszkadzają powierzchni elementów, które za ich pomocą łączymy. Jeśli mowa o oryginalnych trytytkach, warto także wspomnieć o ich parametrach, a dokładniej o tym, że są one dostosowane do warunków klimatycznych pasujących w naszym kraju.
A na czym polega fenomen takiej ilości zastosowań opaski zaciskowej? Jak sama nazwa wskazuje – opaska działa dzięki mechanizmowi zębatkowo-zapadkowemu, ząbki znajdujące się z jednej strony opaski zaciskają się i zapadają, a jest to mechanizm nieodwracalny, czyli nie działa w drugą stronę. Dzięki temu zaciśnięta w ten sposób trytytka nie ulegnie rozluźnieniu, a łączenie jest naprawdę mocne i trwałe.
Jeśli chcemy, aby wyżej opisane zalety tego rozwiązania dotyczyły również zastosowanych przez nas połączeń i montaży, warto postawić na jakość i wybierać tylko sprawdzone opaski, spełniające normy, z certyfikatami potwierdzającymi ich jakość. Wtedy będziemy mieć gwarancję, że połączone kable nie ulegną zniszczeniu, same trytytki nie pękną, nie rozluźnią się i będą mogły służyć rzez bardzo długi czas.
Proces ich wytwarzania jest niezwykle ważny, a ponieważ sami nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich parametrów, zwracajmy uwagę na specyfikację i certyfikat. Aby wyprodukować wysokiej jakości tworzywo sztuczne na opaskę zaciskową, niezbędna jest odpowiednia ilość wody – zbyt mała jej ilość w całym materiale sprawi, że trytytka będzie mniej wytrzymała na zerwania, a zbyt duża zawartość wody wpłynie na zwiększenie się kruchości i łamliwości. Z kolei jeśli będziemy chcieli zastosować łączenie za pomocą trytytki na zewnątrz, np. w ogrodzie, na tarasie czy na dachu, musimy mieć świadomość, że do tych celów należy wybrać innego rodzaju trytytkę – odporną na działanie promieni słonecznych czy niskie temperatury.
Od 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcejPrzypominamy, że także dzisiaj (niedziela 22 września) w godz. 10.00-15.00 w busach oznaczonych logiem i napisem Urząd Miasta wszyscy Ci, którzy ucierpieli w trakcie powodzi będą mogli otrzymać niezbędne środki chemiczne, kosmetyczne oraz żywność.
czytaj więcejWójt Gminy Grzmiąca Patryk Makowski oraz Prezes Zarządu Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym Radosław Żmuda - Trzebiatowski zapraszają dzieci i młodzież zamieszkującą na terenie gminy Grzmiąca do udziału w drugiej edycji konkursu plastycznego pn. „Ziemię ratuję, bo segreguję”.
czytaj więcej