Innowacyjne pomysły często spotykają się z oporem. Inwestorzy czy inne kluczowe dla rozwoju naszego innowacyjnego projektu osoby mogą wyrazić wątpliwość w powodzenie tego działania. Jak przekonać ludzi do naszego pomysłu? Z pomocą przychodzi umiejętność prowadzenia negocjacji.
Negocjacje to nieodłączny element biznesu, a prowadzenie ich to prawdziwa sztuka. Nie oznacza to, że opanowanie tych umiejętności i wprowadzenie ich do życia codziennego firmy jest niemożliwe, wręcz przeciwnie. Negocjacje towarzyszą nam bowiem na każdym kroku, a rozpoznanie ich i zaimplementowanie na gruncie biznesowym może okazać się kluczem do innowacyjnego rozwoju.
Czy dobry negocjator = dobry mówca?
Każdy negocjator powinien biegle i bezproblemowo posługiwać się swoim językiem ojczystym. Jest to umiejętność, która jak wykazały badania, znajduje się na samym podium najbardziej oczekiwanych przez pracodawców kompetencji u absolwentów studiów wyższych. Nie wiedza merytoryczna, nie umiejętności fachowe, a właśnie biegłe posługiwanie się językiem ojczystym, jest najbardziej pożądaną umiejętnością.
Znajomość języka na wysokim poziomie może zapewnić nam umiejętność posługiwania się zmiękczaniem przekazu. Jest to narzędzie używane w momencie, gdy chcemy kogoś do czegoś przekonać. Stosowanie trybu przypuszczającego, czyli tzw. zmiękczaczy, pozytywnie wpływa na odbiór wypowiedzi przez rozmówcę. Używając zwrotów takich jak: odnoszę wrażenie, obawiam się, niepokoi mnie; łagodzimy treść kierowaną do partnera, dzięki czemu nie jest ona odbierana jako atak i przygotowuje grunt na dalsze negocjacje.
Co jest najważniejsze w temacie negocjacji w biznesie?
Zdecydowanie najważniejsze w temacie negocjacji jest podejście do odbiorcy. Mowa tutaj o szacunku, otwartości na argumenty przedstawiane przez naszego rozmówcę oraz uczciwość. Nie chodzi tutaj oczywiście o bezpośrednie odkrywanie wszystkich naszych kart przed przeciwnikiem, czy wyjawianie swoich słabszych stron. Wtedy nie moglibyśmy mówić o skutecznej negocjacji, a przecież niedopowiedzenia są powszechnie znane w temacie prowadzenia negocjacji. Chodzi tutaj jedynie o to, aby nie wprowadzać w błąd lub co gorsza, nie kłamać!
Wpływanie na odbiorcę i przekonywanie go do skorzystania z naszych usług czy zakupu naszego produktu jest w porządku. Nieetyczne bywa dopiero celowe wprowadzanie w błąd lub doprowadzenie do tego, że odbiorca realnie straci na przyjęciu naszego punktu widzenia lub zakupie produktu czy usługi.
Style negocjowania
Style negocjowania zostały przedstawione przez Williama Ury’ego i Rogera Fishera. Wyróżnili oni trzy style: miękki, twardy i win-win.
Styl miękki najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy negocjacje prowadzimy z osobą godną zaufania i dobrze nam znaną. Strony są ze sobą szczere i odnoszą się do siebie w sposób uprzejmy. Czy w biznesie jest w ogólne na niego miejsce? Oczywiście, że tak! Sprawdzi się on doskonale w sytuacjach, gdy bardzo zależy nam na utrzymaniu przyjaznego kontaktu z drugą stroną. Czasami wiąże się to z okresowymi stratami czy sporymi ustępstwami na rzecz tego kontaktu.
Styl twardy wiąże się z dość surowym podejściem do przeciwnika. Jego główną strategią jest stawianie konkretnych żądań i wymagań wobec odbiorcy w sposób pewny i zdecydowany. Stosując ten styl, ukrywamy swoje intencje i zamierzenia (ukrywamy, ale nie kłamiemy!) oraz staramy się wywrzeć presje i pożądane reakcje wszelkimi dostępnymi sposobami.
Styl win-win ze względu na swoje cechy może wydawać się najkorzystniejszy i najlepszy. Warto jednak pamiętać o tym, że nie w każdej sytuacji taki będzie. Cechuje go życzliwość i otwartość oraz odłączenie swojego osobistego stosunku do ludzi od stosunku do przedmiotu negocjacji. Rozmówcy koncentrują się na celu rozmowy, rozwinięciu nowych możliwości oraz docenieniu ustępstw partnera, przy jednoczesnym podkreśleniu własnych ustępstw.
Czy da się nauczyć negocjacji?
Oczywiście, że tak! Nie każdy rodzi się świetnym negocjatorem, ale obecnie możemy znaleźć wiele różnych kursów, poradników, tutoriali, czy innych form doszkalających w tej dziedzinie. Nie trzeba wiele, aby pogłębić swoją wiedzę. Wystarczą chęci i trochę czasu na zgłębienie tematu.
Ciekawą i skuteczną propozycją pomagającą przy nauce skutecznej negocjacji jest prowadzenie krótkich notatek z każdej szczególnie udanej lub bardzo nieudanej negocjacji. Prowadzenie takich miniraportów pomoże nam nie tylko dostrzec pozytywne aspekty, które odniosły sukces, ale również umożliwi nam dostrzeżenie dotychczasowych błędów i niepowielanie ich w przyszłości.
Źródła:
parp.gov.pl/attachments/article/83802/Negocjacje_PARP_29062022_publikacja.pdf
parp.gov.pl/component/content/article/83802:negocjacje-korzystne-rozmowa-z-ekspertem
innowacje.dp.org.pl
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, chorobą, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Depresja dotyka coraz młodsze osoby i wpływa na wiele aspektów życia społecznego. Celem kampanii „Stop Depresji” jest zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców na ten temat.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.
Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcej