W Wałbrzychu za długi mieszkaniowe rodziców w wielu przypadkach płacą niczego nieświadome dzieci. Cykl spotkań informacyjnych ma pomóc w redukcji zjawiska, które jest kulą u nogi młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie.
Pozornie wszystko jest oczywiste. Zadłużenie mieszkaniowe powstaje wtedy, gdy nie płacimy za użytkowanie lokalu mieszkalnego. W przypadku mieszkań z zasobu komunalnego Gminy Wałbrzych są to opłaty z tytułu czynszu najmu bądź odszkodowania za bezumowne zajmowanie lokalu mieszkalnego. Wysokość tych opłat jest ustalana zgodnie z zasadami polityki czynszowej obowiązującej na terenie miasta.
Wypada jednak zaznaczyć, że w przypadku najmu lokalu za opłaty są odpowiedzialni nie tylko najemcy. Oprócz nich taki obowiązek spoczywa na wszystkich wspólnie zamieszkujących osobach dorosłych. W przypadku bezumownego zajmowania lokalu mieszkalnego za opłaty odpowiedzialne są wszystkie pełnoletnie osoby zamieszkujące w danym mieszkaniu. Obowiązek zapłaty zarówno zaległego czynszu czy odszkodowania za zajmowanie lokalu obejmuje też dorosłe dzieci zaraz po ukończeniu przez nie 18 roku życia. I nie ma tu znaczenia, czy dorosłe dziecko uczy się i czy osiąga dochody pozwalające dokonywać opłat. Odpowiedzialność pełnoletnich osób za zapłatę czynszu, odszkodowania oraz innych należnych właścicielowi lokalu opłat jest odpowiedzialnością solidarną. Oznacza to, że Gmina Wałbrzych może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich wspólnie zamieszkujących osób łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna.
Wspólnie mieszkający dorośli zobowiązani są do spłaty całego długu - nie tylko przypadającej na każdego części.
Na terenie miasta Wałbrzycha w ogromnej ilości przypadków do odpowiedzialności finansowej za długi mieszkaniowe rodziców zostają pociągnięte dzieci. Z reguły nieświadome, że rodzice nie płacili za mieszkanie.
Chcąc uniknąć obciążania długami dzieci, które dopiero zaczynają wkraczać w dorosłe życie, prezydent Roman Szełemej ogłosił cykl spotkań z zadłużonymi mieszkańcami Wałbrzycha.
Spotkania i rozmowy są prowadzone przez Biuro Windykacji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu przy ulicy Dmowskiego 2 i odbywają się w każdy wtorek w godzinach 9:00 – 15:00.
Przyjdź, poznaj możliwości oddłużenia twojego mieszkania, dowiedz się więcej o specjalnych programach Urzędu Miejskiego i uchroń swoje dzieci!
Już po raz 11 na świecie 14 lutego, w Dzień Zakochanych, również w Polsce zatańczymy przeciwko przemocy - taniec One Bilion Rising. Data jest nieprzypadkowa - miłość jest bowiem przeciwieństwem przemocy. Początkowo sprzeciw w taki sposób wyrażały kobiety. Dziś do tańca przyłącza się coraz więcej mężczyzn i dzieci. Wszyscy powiedzmy głośne "STOP PRZEMOCY"!
czytaj więcejInteresującą ofertę na ferie zimowe przygotował Zamek Książ - z okazji ogłoszenia roku 2023 rokiem Księżnej Daisy von Pless - na rodziny czeka moc wyjątkowych wrażeń!
czytaj więcejSieć pomocy - rodzina bez przemocy to hasło projektu realizowanego w Dzierżoniowie od stycznia do końca roku. Projekt „Wdrożenie zintegrowanych programów zapobiegania przemocy domowej - utworzenie Centrum dla Rodzin w Gminie Miejskiej Dzierżoniów” jest realizowany w ramach Programu „Sprawiedliwość” finansowanego ze środków funduszy norweskich i środków krajowych. Ponad 380 tysięcy złotych zaplanowano na działania projektowe, które zostaną w całości sfinansowane z funduszy norweskich i środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
czytaj więcejW roku 2023 przypada 150 rocznica urodzin oraz 80 rocznica śmierci Księżnej Daisy von Pless - najsłynniejszej w historii mieszkanki Wałbrzycha. Dlatego na wniosek komisji kultury RM, Zamku Książ oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Rada Miejska Wałbrzycha podjęła uchwałę o ogłoszeniu roku 2023, Rokiem Księżnej Daisy von Pless.
czytaj więcejZima to niezwykle trudny czas dla zwierząt, szczególnie czworonogów wychodzących czy przebywających poza domem. Kochający i odpowiedzialni właściciele na pewno dokładają wszelkich starań do tego, by ich podopieczni mieli się dobrze o każdej porze roku. Oto kilka wskazówek, jak możemy jeszcze lepiej zadbać o zwierzęta w tym trudnym dla nich czasie.
czytaj więcej