Zarząd pewnej wspólnoty mieszkaniowej chce wiedzieć, z czego wynikają zasady oraz stawki opłat za zajęcie chodnika rusztowaniem niezbędnym do wykonania remontu dachu i elewacji. Dodają, że ich budynek został zbudowany 150 lat temu i znajduje się w rejestrze zabytków, posiada bardzo złożoną zabytkową elewację zewnętrzną oraz kilkupoziomowy spadzisty dach pokryty dachówką. Informują, że prace remontowe potrwają wiele miesięcy, co oznacza, że wspólnota tylko z tego tytułu zapłaci olbrzymie koszty. Członkowie zarządu uważają, że nakładanie na wspólnotę tych kosztów może znacząco opóźnić zakończenie prac, a poza tym jest niezrozumiałe, niemoralne i krzywdzące, bowiem odremontowana kamienica służyć będzie również miastu, jako jego wizytówka.
Na mocy Uchwały Nr XII/166/99 - Rady Miejskiej Wałbrzycha, z dnia 26 sierpnia 1999 r. utworzona została jednostka budżetowa Gminy Wałbrzych - Zarząd Dróg i Komunikacji (ZDiK). W zakresie dróg do najważniejszych zadań ZDiK należy bieżące utrzymanie i ochrona dróg publicznych i wewnętrznych, obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch, przeprowadzanie okresowych kontroli stanów dróg, koordynacja prac w pasie drogowym (wydawanie zezwoleń na zajęcie pasa drogowego, prowadzenie płatnych miejsc postojowych na drogach publicznych), realizacja inwestycji drogowych.
W dniu 26 stycznia 2006r Rada Miejska Wałbrzycha przyjęła Uchwałę Nr XLIX/359/06 w sprawie wprowadzenia opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych położonych w granicach administracyjnych Miasta Wałbrzycha na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg. Przyjęta stawka opłat w złotych za zajęcie 1 m2 pasa drogowego w celu prowadzenia robót w pasie drogowym za jeden dzień zajęcia utwardzonego chodnika, placu lub ścieżki rowerowej bez naruszania nawierzchni wynosi 1 zł. a w przypadku naruszenia nawierzchni, stawka wynosi 2 zł/m2. W przypadku prowadzenia robót na poboczach, terenach zielonych i innych elementach pasa drogowego stawka wynosi 0,50 zł, a w przypadku naruszenia nawierzchni stawka wyniesie 1 zł/m2. Jest jeszcze jedna pozycja, o której warto wiedzieć, a mianowicie usuwanie nagłych zagrożeń w okresie zimowym tj. nawisów śnieżnych i sopli gdzie opłata za zajęcia chodnika lub drogi wynosi 0,10 zł/m2.
Tyle miejscowe prawo. Można by rzec – głupie prawo, ale prawo. Brakuje w nim, bowiem odstępstw i zwolnień od obowiązku dokonywania ustalonych opłat. Trudno jest przecież tą samą miarą obliczać opłatę z powodu zajęcia pasa przy remoncie elewacji prostego budynku na Piaskowej Górze oraz budynku postawionego 150 lat temu. W oczywisty sposób rusztowanie stojące przy zabytkowym obiekcie stać będzie musiało wielokrotnie dłużej, gdyż rodzaje użytych materiałów, skomplikowane prace renowacyjno-konserwatorskie oraz wymagania projektowe, tego niestety wymagają. Szkoda, że twórcy obowiązującej uchwały tego faktu nie dostrzegli, ale zawsze jest czas na dokonanie koniecznych zmian, musi się znaleźć tylko wola jej zmiany oraz wystarczająca ilość radnych. Bo jeśli chcemy szybko zmieniać niedobry wizerunek naszego miasta, należy zdjąć ze wspólnot mieszkaniowych określonych obiektów, bezsensowny i szkodliwy haracz. Jeśli tego włodarze nie uczynią, to niektóre wspólnoty zaczną występować do ZDiK z roszczeniami o stosowne opłaty za wiszące na ich murach znaki drogowe, uliczne latarnie i lampy sygnalizacyjne wraz z urządzeniami im towarzyszącymi.
Warto więc pamiętać, że kij zawsze ma dwa końce. Jest oczywistym, że przy takiej ewentualnej wojnie wszyscy będziemy przegrani, miasto, bo pozostaną na długo brzydkie budynki, a mieszkańcy, bo przyjdzie im już zawsze żyć jedynie w odcieniach brudu i szarości. Po za wspólnotami mieszkaniowymi ZDiK ma na czym, i na kim zarabiać, chociażby na stoiskach handlowych tymczasowych, ogródkach przed punktami gastronomicznymi, ekspozycjach towarów przed sklepami, handlu okazjonalnym, czy akcjach promocyjnych o charakterze komercyjnym. Każde prawo musi służyć nam – obywatelom, a wówczas nikt nie powie – głupie prawo, ale prawo.
Zbigniew Michurski / 30minut
Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcejOd poniedziałku 3 lutego ruszają w naszym województwie ferie zimowe. Bezpieczne ferie dla dzieci to temat bardzo ważny, szczególnie w kontekście różnych aktywności, które mogą odbywać się właśnie w tym czasie.
czytaj więcejJuż 13 grudnia o godzinie 11:00 w Centrum Kultury – Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie skierowane do seniorów.
czytaj więcejUpadłość konsumencka jest jednym z rozwiązań dla osób zadłużonych, które nie są w stanie poradzić sobie ze swoimi zobowiązaniami. Jednak nie zawsze jest to jedyna opcja. Istnieje kilka alternatyw, które mogą pomóc w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej, pozwalając uniknąć drastycznych konsekwencji związanych z likwidacją majątku czy długotrwałym procesem sądowym. W zależności od okoliczności, osoby zadłużone mogą rozważyć takie opcje jak negocjacje z wierzycielami, zawarcie ugód, konsolidację długów czy restrukturyzację zobowiązań.
czytaj więcejUpadłość konsumencka to procedura, która umożliwia osobom fizycznym uwolnienie się od nadmiernych zobowiązań finansowych. Jednak jednym z najczęstszych pytań dotyczących tej procedury jest kwestia majątku – co dzieje się z posiadanymi dobrami, czy upadłość oznacza całkowitą ich utratę i jakie składniki majątku można zachować. Zrozumienie zasad likwidacji majątku w ramach upadłości konsumenckiej pozwala lepiej przygotować się do procesu i świadomie podjąć decyzję, czy jest to odpowiednie rozwiązanie w danej sytuacji.
czytaj więcej