Wielu Czytelników żali się w listach, że administrator gminnych lokali odmawia wykonania jakichkolwiek prac w ich lokalach. Z tego też powodu – jak twierdzą - stan techniczny ich mieszkań jest bardzo zły. Uważają oni, iż za czynsze, jakie regularnie płacą gminie, należy im się przynajmniej jeden remont. Niektórzy z nich utraciwszy nadzieję na pomoc, postanowili część prac wykonać samemu. Jednak ich zdaniem, to wynajmujący jako właściciel lokalu powinien inwestować w swoją własność.
Otóż, prawa oraz obowiązki wynajmujących i najemców precyzyjnie określa Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Z przepisów tych możemy dowiedzieć się, że najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym oraz dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, takie jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.
Zgodnie z cytowaną ustawą, każdego najemcę lokalu obciąża również naprawa i konserwacja takich elementów mieszkania jak: podłogi, posadzki, wykładziny podłogowe oraz ścienne okładziny ceramiczne, okna i drzwi, kuchnia i grzejniki wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), wanny, brodzi, misy klozetowe, zlewozmywaki i umywalki wraz z syfonami, baterie i zawory oraz inne urządzenia sanitarne, w które lokal taki jest wyposażony, łącznie z ich wymianą. To samo dotyczy również osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów, oraz przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności, a także innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych poprzez malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów oraz malowanie drzwi i okien na koszt własny.
Wśród najemców nie jest rozpowszechniona wiedza o tym, że wszelkie ulepszenia, jakich dokonują w lokalu, w którym mieszkają mogą odbywać się tylko za zgodą wynajmującego i zawsze na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu. Jeśli jednak dokonano już zmian bez wcześniejszej zgody, to trzeba się niestety liczyć z tym, że wynajmujący (np. gmina) może żądać usunięcia z lokalu wszelkich ulepszeń i przywrócenia stanu poprzedniego.
Niewielu najemców lokali gminnych wie również, że po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu, najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania go najemcy. Z obowiązujących dziś przepisów dotyczących najmu lokalów wynika również, iż zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji (jeśli była wpłacona) zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Warto również przypomnieć wszystkim, iż w art. 66. 1. Ustawy prawo budowlane znajdujemy zapis, który mówi, iż w przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany (np. mieszkanie) jest w nieodpowiednim stanie technicznym, właściwy organ nakazuje w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania obowiązku lub zakazać użytkowania obiektu budowlanego lub jego części do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
Z przywołanych przepisów wynika jasno, że nie mają racji ci najemcy, którzy domagają się od administratora lokali gminnych, wykonania na rzecz właściciela remontów i konserwacji wynajmowanych lokali. Z przepisów ustawy wynika również nie tylko obowiązek ich utrzymania, ale i groźba poniesienia przez najemcę finansowej kary, a także możliwość wypowiedzenia najmu np. z powodu używania lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem, lub, jeśli najemca zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców, albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokal. Warto, więc aby administrator lokali gminnych nie tylko rozpowszechniał, ale i egzekwował nasze prawo, bo dzięki temu, zaoszczędzone pieniądze, miasto przeznaczy na inne pilne potrzeby.
Pamiętajcie, los waszego budynku, leży w waszych rękach!
Zbigniew Michurski / 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, chorobą, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Depresja dotyka coraz młodsze osoby i wpływa na wiele aspektów życia społecznego. Celem kampanii „Stop Depresji” jest zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców na ten temat.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.
Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcej