sowie

Sprawy mieszkaniowe, lokalowe, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie w Wałbrzychu i nie tylko.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-23 15:07

Ostatni komentarz: Witam. Chcialem powiedziec iż w naszej wspolnocie mieszkaniowej tez kradnie sie prad ale wlasciciele mieszkan juz sobie z tym problemem troszke poradzili. Na pierwszym miejscu na korytarzach zamontowano transformatory zmiejszające napiecie i zabezpieczające instalacje elektryczną przed ponownym podłaczeniem do korytarza. A po drugie wspolnota mieszkaniowa skierowała pismo do sądu o ukaranie dzikich lokatorow ktorzy kradli prąd z klatki oraz o ich wysiedlenie...to jest kilka najprostrzych sposobow.
dodany: 2009.04.09 20:15:21
przez: Rafalcio1989
czytaj więcej
Wykup strychu, piwnicy, pralni
2009-04-10 11:56

Z wiÄ™kszoÅ›ci listów, jakie stale otrzymujÄ™ od Czytelników wynika, iż jednym z gorÄ™tszych tematów - wÅ›ród mieszkaÅ„ców wielu wspólnot mieszkaniowych – jest sprzedaż lokali powstaÅ‚ych z pomieszczeÅ„ części wspólnych np. strychu, piwnicy, pralni lub innego pomieszczenia gospodarczego. Część mieszkaÅ„ców uważa, że warto jest sprzedać zbÄ™dne pomieszczenia, a za uzyskane pieniÄ…dze, wykonać niezbÄ™dny remont np. wymianÄ™ instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej lub gazowej. Zwolennicy takiego rozwiÄ…zania, którzy ciÄ…gle sÄ… w mniejszoÅ›ci zauważajÄ…, że wÅ›ród wielu wÅ‚aÅ›cicieli – z jednej strony - brak jest zgody na podniesienie skÅ‚adki na fundusz remontowy, a – z drugiej - odmowa pozyskania Å›rodków na konieczny remont np. poprzez sprzedaż niewykorzystanych i stojÄ…cych pusto, pomieszczeÅ„ wspólnych. Niektórzy przeciwnicy przekonujÄ…, że pieniÄ…dze z takiej sprzedaży – nie wiedzÄ…c, czemu - i tak na pewno trafiÄ… do gminnych urzÄ™dników. Zwolennicy sprzedaży żalÄ… siÄ™ również w listach, że ich administratorzy nie wykazujÄ… chÄ™ci pomocy w przeprowadzenia takiej procedury. ProszÄ… wiÄ™c, abym przedstawiÅ‚ krok po kroku czynnoÅ›ci, dziÄ™ki którym sprzedajÄ…c zbÄ™dne pomieszczenia, zainteresowane wspólnoty pozyskajÄ… wreszcie brakujÄ…ce Å›rodki na remont ich zaniedbanej i stale niedofinansowanej kamienicy.


Pierwszym decydujÄ…cym krokiem, jaki musi wykonać wspólnota mieszkaniowa, to uzyskanie opinii od osoby z uprawnieniami budowlanymi, że ze wzglÄ™dów technicznych możliwa jest zmiana przeznaczenia wskazanych powierzchni wspólnych na powierzchniÄ™ mieszkalnÄ… lub powierzchniÄ™ użytkowÄ…. Chodzi oto, aby w oparciu o analizÄ™ warunków technicznych, a także ze wzglÄ™dów bezpieczeÅ„stwa sanitarnego i pożarowego, organ wydajÄ…cy pozwolenie na budowÄ™ i zmianÄ™ przeznaczenia, wydaÅ‚ wspólnocie decyzjÄ™ pozytywnÄ…. A nie jest to takie pewne, bo zarówno dachy jak i piwnice należą do powierzchni technicznych, do których ze wzglÄ™du na okresowÄ… konserwacjÄ™ i możliwość wystÄ…pienia awarii, należy zapewnić swobodny dostÄ™p. Droga na dach najczęściej prowadzi przez strych, a w pomieszczeniach piwnicznych najczęściej znajdujÄ… siÄ™ różnego rodzaju instalacje wodne i gazowe. Z tych wÅ‚aÅ›nie powodów projektanci wszelkich instalacji, zanim przystÄ…piÄ… do wykonania takiego projektu, powinni siÄ™ wypowiedzieć, czy adaptacja takiego pomieszczenia jest w ogóle możliwa. PominiÄ™cie tego etapu skutkować może – niestety - odmowÄ… organu wydajÄ…cego pozwolenie.
Kolejnym krokiem w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego jest wystÄ…pienie o warunki zabudowy a nastÄ™pnie zÅ‚ożenie wniosku o pozwolenie na budowÄ™. JeÅ›li obszar, na którym znajduje siÄ™ nieruchomość ma plan zagospodarowania przestrzennego wówczas wystÄ™powanie o warunki zabudowy jest zbÄ™dne. JeÅ›li jednak planu nie ma, to wspólnota musi o te warunki wystÄ…pić. W każdym przypadku wspólnota skÅ‚ada oÅ›wiadczenie o prawie do dysponowania nieruchomoÅ›ciÄ… na cele budowlane.
MajÄ…c już pozytywnÄ… decyzjÄ™ o pozwoleniu na budowÄ™, wspólnota przystÄ™puje do prac adaptacyjno budowlanych, a nastÄ™pnie do wydzielenia lokali i ich sprzedaż. Inwestor musi jednak wczeÅ›niej uzyskać zaÅ›wiadczenie o jego samodzielnoÅ›ci. W przypadku, kiedy inwestorem nie jest wspólnota, lecz inna osoba, wówczas należy podjąć uchwaÅ‚Ä™ o wyrażeniu zgody na adaptacjÄ™ oraz przyrzeczeniu sprzedaży powstaÅ‚ego po adaptacji lokalu. Inwestor zadbać powinien również o podpisanie ze wspólnotÄ… (najlepiej notarialnej) umowy przyrzeczenia sprzedaży. Uchroni to inwestora przed ewentualnÄ… zmianÄ… zdania przez wspólnotÄ™ mieszkaniowa. MajÄ…c stosownÄ… uchwaÅ‚Ä™ i umowÄ™, przyszÅ‚y wÅ‚aÅ›ciciel może już rozpocząć procedurÄ™ uzyskiwania kolejnych pozwoleÅ„ i dokumentów, umożliwiajÄ…cych mu takÄ… adaptacjÄ™. Należy pamiÄ™tać, iż w takim przypadku oÅ›wiadczenie o prawie do dysponowania nieruchomoÅ›ciÄ… na cele budowlane, wspólnota wydaje osobie zainteresowanej takÄ… adaptacjÄ….
Z chwilÄ… zakoÅ„czenia adaptacji strychu na lokal mieszkalny lub lokal o innym przeznaczeniu, inwestor musi wystÄ…pić do starosty o zaÅ›wiadczenie o jego samodzielnoÅ›ci. Wydać siÄ™ może, że ilość czynnoÅ›ci, jakie należy wykonać jest tak duża i tak skomplikowana, że wizja uzyskania wÅ‚asnego dużego mieszkania jest nazbyt odlegÅ‚a i maÅ‚o realna. Zapewniam jednak, że proces adaptacji strychu na piÄ™kne i wygodne mieszkanie, jest znacznie prostszy, szybszy i zdecydowanie taÅ„szy, niż budowa wÅ‚asnego domu. Nie bez znaczenia jest tu również znacznie niższy koszt eksploatacji i konserwacji w porównaniu do późniejszych wydatków w naszym przyszÅ‚ym upragnionym domku.

Zbigniew Michurski / 30minut



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: