sowie

Sprawy mieszkaniowe, lokalowe, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie w Wałbrzychu i nie tylko.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-23 15:07

Ostatni komentarz: Witam. Chcialem powiedziec iż w naszej wspolnocie mieszkaniowej tez kradnie sie prad ale wlasciciele mieszkan juz sobie z tym problemem troszke poradzili. Na pierwszym miejscu na korytarzach zamontowano transformatory zmiejszające napiecie i zabezpieczające instalacje elektryczną przed ponownym podłaczeniem do korytarza. A po drugie wspolnota mieszkaniowa skierowała pismo do sądu o ukaranie dzikich lokatorow ktorzy kradli prąd z klatki oraz o ich wysiedlenie...to jest kilka najprostrzych sposobow.
dodany: 2009.04.09 20:15:21
przez: Rafalcio1989
czytaj więcej
Oba kąpieliska nad Jeziorem Bielawskim gotowe do sezonu
2024-06-19 13:33

13.VI.2024 r. do Urzędu Miejskiego w Bielawie wpłynęły od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dzierżoniowie, wyniki badań jakości wody w kąpieliskach miejskich pn. "Sudecka Plaża" oraz "Camping Sudety", zlokalizowanych nad brzegiem Jeziora Bielawskiego.


Po przeanalizowaniu w laboratorium SANEPID-u próbek, pobranych w dniu 10.VI.br., okazało się, że jakość wody w obu kąpieliskach zlokalizowanych na Campingu "Sudety", w pełni odpowiada wymaganiom sanitarnym. U progu sezonu letniego to ważna informacja nie tylko dla mieszkańców Bielawy, ale także i dla coraz liczniej odwiedzających nasze miasto turystów.

 

Wyniki badań zadają całkowity kłam tezom, iż kąpiel czworonogów w bielawskim akwenie wprowadza zagrożenie mikrobiologiczne dla plażujących osób. Widać również, że negatywnego wpływu na jakość wody nie ma też 8 "osobowa" rodzina łabędzi, stada kaczek, ławice ryb, ani nawet żyjący w pojedynkę bóbr. Jakość wody w Jeziorze Bielawskim ma ścisły związek z tym, że jest to tzw. zbiornik wody płynącej. Wynika to z faktu, iż Potok Brzęczek, który zasila akwen od strony ul. Plażowej, wypływa z niego, przez wieżę ujęć, w kierunku zlewni rzeki Piława, przy okazji natleniając i oczyszczając wodę w jeziorze. Dzięki temu bielawskie kąpieliska mogą poszczycić się krystalicznie czystą wodą.

 

Jestem przekonany, że podobne wyniki badań wody w Jeziorze Bielawskim odnotowane zostaną również w trakcie całego sezonu wakacyjnego.
Przypominamy, że dla osób nieposiadających Karty Bielawianina wejście na oba kąpieliska jest odpłatne. W bieżącym sezonie cena biletu:

 

ulgowego wynosi 6 zł
normalnego wynosi 10 zł

 

Przypominamy, że w 2023 r. z obu kąpielisk skorzystało w sumie 21.701 osób, w tym:

 

- 19.107 osób po zakupie "wejściówek"
- 2.594 osoby nieodpłatnie - po okazaniu Karty Bielawianina

 

W rezultacie z tytułu działalności obu kąpielisk do kasy miejskiej w ubiegłorocznym sezonie letnim wpłynęło 199.803,70 zł, w tym:

 

- ze sprzedaży biletów 133.749 zł
- z dzierżawy powierzchni 36.395,70 zł
- z wypożyczalni sprzętu pływającego 29.659 zł
Oznacza to, że przychody rok do roku wzrosły aż o 110,7 %.

 

Oczywiście funkcjonowanie plaż generuje także wydatki. W minionym sezonie sfinansowano:

- wynagrodzenia personelu - 108.864 zł
- sprzątanie i wywóz nieczystości - 40.355 zł
- wynajem i obsługę toalet - 17.281 zł
- materiały techniczne - 3.595 zł

 

Łączne koszty wyniosły zatem 170.095 zł, co oznacza, że zysk netto z obsługi turystów nad Jeziorem Bielawskim osiągnął w 2023 r. poziom 29.708,70 zł.

 

Pamiętać jednak należy, że do 2021 r. korzystanie z bielawskich kąpielisk było nieodpłatne, natomiast wiązało się także z ponoszeniem wyżej wymienionych kosztów. Oznacza to, że korzyść ekonomiczna Gminy, z organizacji wypoczynku nad brzegiem Jeziora Bielawskiego, wyniosła w poprzednim roku blisko 200.000 zł. Nie bez znaczenia jest również fakt, że przy obsłudze kąpiących się turystów znalazło zatrudnienie aż 14 osób.

 

Jeśli pogoda dopisze, to bieżący sezon powinien być jeszcze lepszy. Zapraszamy.

 

um.bielawa.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: