sowie

Sprawy mieszkaniowe, lokalowe, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie w Wałbrzychu i nie tylko.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-23 15:07

Ostatni komentarz: Witam. Chcialem powiedziec iż w naszej wspolnocie mieszkaniowej tez kradnie sie prad ale wlasciciele mieszkan juz sobie z tym problemem troszke poradzili. Na pierwszym miejscu na korytarzach zamontowano transformatory zmiejszające napiecie i zabezpieczające instalacje elektryczną przed ponownym podłaczeniem do korytarza. A po drugie wspolnota mieszkaniowa skierowała pismo do sądu o ukaranie dzikich lokatorow ktorzy kradli prąd z klatki oraz o ich wysiedlenie...to jest kilka najprostrzych sposobow.
dodany: 2009.04.09 20:15:21
przez: Rafalcio1989
czytaj więcej
Dubaj DARMOWY Poradnik na sezon 2023/24
2023-09-19 11:45

Dubaj DARMOWY Poradnik na sezon 2023/24 – wakacje, wycieczki, najważniejsze informacje

 

Do każdego wyjazdu warto się odpowiednio przygotować. Zakup biletów lotniczych i rezerwacja noclegu oraz sprawdzenie okolicznych atrakcji – to tylko nieliczne czynności, które należy wykonać. Nie inaczej jest w przypadku organizacji podróży do Dubaju. Zebrałem najważniejsze informacje, dzięki którym będziesz wiedzieć, co ze sobą zabrać w podróż i w jaki sposób poruszać się po mieście już od samego wyjścia z lotniska.


Zasady wjazdu

 

Na początek zasady wjazdu do Dubaju. Wśród najczęściej zadawanych pytań znajduje się m.in. to, czy lecąc do Dubaju jest potrzebna wiza?

 

Jeśli chodzi o wizę, to jest ona darmowa i otrzymuje się ją w formie elektronicznej w trakcie kontroli paszportowej. Podczas jej wyrabiania nie trzeba odpowiadać na żadne pytania.

 

Ważne! Paszport musi być ważny minimum przez 6 miesięcy od momentu skończenia planowanej podróży.

 

Bilety lotnicze do Dubaju

 

Tutaj najważniejszą informacją jest to skąd lecicie. W Polsce jest kilka miejsc, w których można kupić tanio bilety do Dubaju:

FlyDubai: bilety z Poznania, Krakowa i Warszawy

Wizzair: bilety z Katowic i Krakowa do Abu Dhabi kupicie tutaj (obecnie chyba najtańsza opcja). Ze stolicy ZEA istnieje możliwość skorzystania z transportu lotniskowego do Dubaju

Enter Air: bilety z Warszawy i Poznania

PLL LOT: bilety z Warszawy

Czarter TUI: bilety Warszawy, Katowic, Poznania i Wrocławia

Czarter Rainbow: bilety z Warszawy

Euro Wings: bilety z Berlina i Stuttgartu

Warto sprawdzić też na skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

 

Noclegi w Dubaju

 

Jest kilka elementów, o których trzeba pamiętać wybierając nocleg w Dubaju. Po pierwsze lokalizacja, Dubaj jest kilka razy większy powierzchniowo od Warszawy i dojazd z jednego końca miasta na drugi potrafi być problematyczny. Po drugie – każdy miesiąc w Dubaju ma inne ceny noclegów! Można to porównać do europejskich podwyżek podczas świąt. To właśnie podczas świąt Dubaj jest najdroższy, najtańszy za to latem. Od września do stycznia ceny systematycznie rosną, a potem stopniowo zaczynają spadać. Osobiście najbardziej polecam dzielnicę Marina oraz JBR. Zalety tej okolicy to między innymi:

lokalizacja blisko plaży,
dostępność restauracji i marketów otwartych 24/7,
piękna Marina pełna jachtów, klubów i alejek spacerowych.

 

Jeśli lecicie w 2-3 osoby, sugeruję poniższe apartamenty, których ceny oscylują od 359 zł w najtańszym okresie.

Apartament Z Dala Od Domu

Pokój Standard

Apartament Princess Mirage

Pokój Deluxe

Apartament Diament Mariny

Pokój Trio

 

Jeśli lecicie w 4-5 osób, sugeruję poniższe apartamenty, których ceny oscylują od 569 zł w najtańszym okresie.

 

Apartament Z Dala Od Domu

Apartament Princess Mirage

Pokój Rodzinny

Apartament Elegancja i Styl

Jeśli lecicie w 6-8 osób, sugeruję poniższe apartamenty, których ceny oscylują od 739 zł.

Apartament Princess Loft

Apartament Zjawiskowa Marina

Apartament Princess Infinity

Apartament Ponad Chmurami

Apartament Princess View

Apartament Elegancja i Styl

Apartament Princess Island

Jeśli lecicie w 9-11 osób, sugeruję poniższe apartamenty, których ceny oscylują od 889 zł.

Apartament Luksusowy Dubaj

Apartament Niebieska Otchłań

Apartament Niebotyczny Błękit

 

Język, bezpieczeństwo i ubiór

 

Zacznijmy od przełamywania stereotypów, których mogliście naczytać się w „książkach”, obejrzeć w „filmach” czy znaleźć w „artykułach”. Większość z tych materiałów stworzona jest po to, zdobyć waszą uwagę czy kliknięcie. Odwiedziłem w życiu 74 państwa, jestem 10 rok w podróży i nie spotkałem na swojej drodze bezpieczniejszego miejsca. Chcesz puścić swoje 8-letnie dzieci do sklepu o 2 w nocy? Nie ma problemu. W Dubaju nie ma najmniejszej szansy, aby stało się im coś złego. Kradzieże tu się nie zdarzają, lokalni mieszkańcy nie zamykają swoich mieszkań. Kary za wykroczenia są ogromne, dzięki temu nikt nawet nie zawaha się złamać prawa.

 

Ludzie na każdym kroku są pomocni, a znajomość języka do niczego nie jest potrzebna – wystarczą chęci. Mówię to z doświadczenia, ponieważ przylatują do mnie różni ludzie – od dzieci po 70-letnie pary. Każdy ma podobne obawy, ale znikają one już po pierwszym dniu w Dubaju. Wakacje to nie test ze znajomości języka angielskiego, z każdym można „dogadać się” na migi, za pomocą translatora w telefonie albo po prostu za pomocą swojego bardzo podstawowego języka angielskiego. W każdym razie – bez obaw!

 

Ubiór w Dubaju jest całkowicie dowolny. Jedynie, by wejść do meczetu lub innych świątyń, trzeba ubrać się adekwatnie do tych miejsc. Poza tym możecie chodzić ubrani tak samo jak w Polsce.

 

Ramadan

 

W religii islamu ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Co roku jest on celebrowany przez wyznawców tej religii. W trakcie jego trwania muzułmanie nie mogą m.in. jeść i pić w ciągu dnia. Na zakończenie ramadanu hucznie obchodzone jest święto dziękczynienia Id al-Fitr. W tym czasie w Dubaju organizowane są różnego rodzaju atrakcje, w tym pokazy fajerwerków.

 

Wiele osób planujących podróż do Dubaju w okresie trwania ramadanu zastanawia się, czy w pełni będą mogli korzystać z uroków tego miasta. Tak jak w innych krajach muzułmańskich może zdarzyć się, że niektóre lokalne sklepy, szczególnie w starej części miasta mogą być czynne krócej. Reszta pozostaje bez zmian. Nikt nie ukarze cię za picie czy jedzenie w ciągu dnia w miejscu publicznym. Co więcej, swobodnie będziesz mógł spożywać posiłek w restauracji czy kawiarni. Warto jednak uszanować miejscową kulturę i nie ubierać się zbyt wyzywająco.

 

Dubaj w ramadanie staje się bardziej kolorowym miastem. Wszystko za sprawą ozdób, które barwią tamtejsze ulice, szczególnie nocą. Ponadto marzec i kwiecień to idealny czas na podróż do Dubaju ze względu na pogodę. Temperatura wynosi wtedy ok. 32 stopni Celsjusza, a noce stają się cieplejsze.

 

W ostatnich latach Ramadan jest chwalony wśród podróżnych jako okres w którym można “na spokojnie” pozwiedzać miasto.

 

Warto również zaznaczyć, że podczas ramadanu wszystkie atrakcje w Dubaju działają bez zmian.

 

Rodzaje wtyczek elektrycznych w Dubaju

 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich obowiązują wtyczki elektryczne typu G, które zgodne są ze standardem brytyjskim. Posiadają one trzy bolce, które umożliwiają połączenie z gniazdami elektrycznymi o mocy 220-240 woltów.

W związku z tym, przyjeżdżając do ZEA z krajów, w których używa się innych standardów wtyczek, w tym również z Polski, warto zabrać ze sobą odpowiednie przejściówki. Większość hoteli posiada uniwersalne na każdą wtyczkę świata kontakty.

 

Czas w Dubaju

 

Czas w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest zgodny z czasem standardowym w strefie czasowej Gulf Standard Time (GST), co oznacza, że jest to czas UTC +4.

 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie obowiązuje zmiana czasu na letni i zimowy, co oznacza, że czas pozostaje stały przez cały rok.

 

W związku z tym, różnica czasowa między ZEA a Polską wynosi zwykle 3 godziny, a między ZEA a innymi krajami europejskimi może być różna, w zależności od strefy czasowej.

 

Autostop w Dubaju

 

Autostop, czyli sposób podróżowania polegający na przemieszczaniu się zatrzymywanymi pojazdami, nie jest zalecany ani popularny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

W kraju tym nie ma kultury autostopu, a policja jest bardzo wyczulona na wszelkie próby nielegalnego przemieszczania się, co wiąże się z dużymi ryzykami prawnymi i konsekwencjami dla osób łamiących przepisy.

 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich najpopularniejszym sposobem poruszania się jest wynajem samochodu, korzystanie z transportu publicznego lub zamawianie taksówek. Istnieją również aplikacje mobilne, takie jak Uber i Careem, które umożliwiają łatwe i bezpieczne przemieszczanie się po kraju.

 

Ubezpieczenie podróżne

 

Podczas planowania podróży warto rozważyć zakup ubezpieczenia podróżnego, które może zapewnić ochronę w razie nieprzewidzianych sytuacji. Choć nikt nie chce myśleć o wypadkach czy chorobach, to niestety zdarzają się one nawet najbardziej ostrożnym osobom.

 

Ubezpieczenie podróżne może zapewnić pokrycie kosztów leczenia w przypadku choroby lub wypadku, a także chronić przed kosztami związanymi z utratą bagażu, anulowaniem lub opóźnieniem lotu czy kradzieżą dokumentów. Ubezpieczenie może również zapewnić pomoc w razie awarii samochodu lub potrzeby pomocy prawnej.

 

Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenia podróżne mają różne zasady i warunki, dlatego przed wykupieniem należy dokładnie przeczytać umowę i upewnić się, że pokrywa ona potrzeby i oczekiwania podróżującego.


Jeśli nie wiesz, gdzie kupić ubezpieczenie na podróż do Dubaju, to koniecznie polecam mojego kolegę Adriana Dudę. Możesz się z nim skontaktować mailowo pisząc wiadomość na adrian.duda@ovb.com.pl lub dzwoniąc na numer +48 692 349 147.

 

Przydatne aplikacje

 

Czas na najbardziej przydatne aplikacje, które pomogą Wam funkcjonować w Dubaju:

Talabat oraz Zomato – dzięki tym aplikacjom zamówisz jedzenie pod same drzwi, bez wychodzenia z domu wybierając spośród 1000+ restauracji.
Caarem – nie możesz złapać taksówki? Spróbuj z Careem. Zwykłe taksówki są oznaczone w aplikacji jako „Hala Taxi”. Możesz ocenić też średni koszt przejazdu, a korzystając z Careem Pro (30 zł/miesiąc) masz nielimitowane przejazdy do 45 minut na rowerach elektrycznych!
Instashop, NowNow, Noon – w aplikacjach zamówisz zakupy do domu. Targanie 5 zgrzewek wody z marketu nie będzie już problemem.
Waze – aplikacja do nawigacji, jest o wiele lepiej przystosowana do lokalnych dróg niż np. Google Maps.
NolPay – aplikacja transportu publicznego, dzięki temu doładujesz swoją kartę NOL telefonem. Najpierw musisz ją jednak fizycznie nabyć.
Amazon – aplikacja działa tutaj po prostu świetnie! Produkty zamówione o 22:00 potrafią czekać pod Twoimi drzwiami już o 11:00 następnego dnia. Warto rozważyć zakupy elektroniki w Dubaju.
Dubai Mall App – aplikacja największego centrum handlowego na świecie. Jest w niej interaktywna mapa dzięki której raczej się nie zgubicie, a uwierzcie – wyjątkowo łatwo zgubić się w tym gigancie!

 

Płatność w Dubaju

 

Jest kilka opcji, najkorzystniejszą z nich jest karta Revolut. Obecnie każdy otrzymuje 50 PLN bonusu za założenie konta. Osobiście używam jej od jakichś 4-5 lat. Karta jest darmowa.

 

Inną opcją jest tradycyjna wymiana gotówki. W Warszawie według mojej wiedzy najlepszym kantorem jest kantor-wiek.pl w C.H. Arkadia. Dopóki korzystałem z gotówki zawsze tam ją wymieniałem. Mają też filię na Dworcu Wileńskim. Jeśli nie masz możliwości wymiany waluty w Polsce, wtedy dobrą opcją jest zabranie euro lub dolarów, które można wymienić na miejscu, nawet na lotnisku, które o dziwo wcale nie oferują aż takiego złego kursu. Osobiście polecam wymianę w centrum miasta, przykładowo w punktach kantorowych sieci Al Ansari Exchange

 

Gdzie kupić pamiątki w Dubaju?

 

Jeżeli szukasz miejsc, w których kupisz pamiątki, to omijaj nowoczesne części miasta. Przepłacisz kilkukrotnie za tą samą, a nawet często, gorszą jakość. Zdecydowanie polecam wybrać się na Stary Dubaj i poszukać swojego szczęścia, ponieważ wybór jest szeroki! Znajdzie tam między innymi daktyle, szale kaszmirowe i różnorodne przyprawy.

 

Pierwszym miejscem, które polecam, jest popularny wśród turystów z Polski, sklep U Arafata. Jego mini market poznasz po wiszącej w nim polskiej fladze oraz koszulce Roberta Lewandowskiego. Znajduje się dokładnie TUTAJ. Sklep ten odwiedzam zawsze podczas zorganizowanej wycieczki Stary Dubaj. Dla klientów z Polski ustalone są stałe pomniejszone ceny, które znajdziecie obok. Wystarczy wspomnieć, że jest się od Huberta i zna się kwoty zakupu poszczególnych produktów. Jeśli sprzedawcy będą je zawyżać, niezgodnie z tym, co zostało ustalone, to nie to zrezygnuj z zakupów i konieczne poinformuj nas o zaistniałej sytuacji!

 

Drugim miejscem, które warto odwiedzić są sklepy typu „wszystko za 5 zł”.Jednym z nich jest Bollywood. Kupisz tam masę produktów w atrakcyjnych cenach, lecz możesz mieć wrażenie, że to AliExpress w realnym życiu. Na pewno warto tam zakupić daktyle.

 

Gdzie kupić złoto w Dubaju?

 

Jeśli chodzi o zakup wyrobów ze złota, to jest jedno miejsce w Dubaju, które z czystym sumieniem mogę polecić. Znajduje się ono w starej dzielnicy Dubaju – Deirze, nieopodal sklepu u Arafata. Dokładny adres lokalizacji znajdziesz tutaj. Sklep jest prowadzony przez Ansara, który przekonał mnie sympatycznym i nienachalnym podejściem do klienta.

 

Wchodząc do sklepu poinformuj, że jesteście od Huberta. Poprosiłem właściciela i jego sprzedawców, żeby dawali niezawyżane ceny. W razie czego zawsze możesz porównywać ceny danych produktów w innych sklepach.

 

Pamiętaj, aby mieć zdjęcie paszportu w telefonie. Prosząc o rachunek, sprzedawcy wyrobią Ci specjalną naklejkę, dzięki której na lotnisku otrzymasz zwrot podatku w wysokości 5%!

 

Dodam również, że 10% prowizji od każdej transakcji trafia do mnie. Dlatego wszystkie zakupy u Ansara to nie dość, że wspieranie jego biznesu, ale także mojego.

 

Atrakcje dla rodzin z dziećmi

 

Dubaj oferuje masę atrakcje dla osób w różnym wieku, w tym również dla najmłodszych. Poniżej znajdziesz listę 10 atrakcji dla rodzin z dziećmi.

 

Legoland – wielotematyczny kompleks rozrywkowy, skupiający się wokół klocków LEGO. Park jest połączony ze strefą handlowo-gastronomiczną.
75 minutowy Rejs Jachtem – specjalnie dla rodzin z dziećmi organizujemy 2x dziennie Rejs Jachtem po Marinie – idealna długość dla najmłodszych.
Atlantis Aquadventure – park wodny wraz z akwarium Lost Chambers i plażą Aquaventure. Mieści się przy jednym z najbardziej popularnych hoteli Atlantis The Palm.
Wild Wadi Aquapark – jeden z najlepszych parków wodnych na świecie mieszczący masę zjeżdżalni, a także ogromny plac zabaw dla dzieci. Zlokalizowany jest przy hotelu Burj Al Arab.
Ski Dubai – stok narciarski z 5 trasami o różnych stopniach trudności. Znajduje się w centrum handlowym Mall of the Emirates.
Global Village – coroczna impreza, skupiająca kultury i kuchnie z całego świata, a także atrakcje dla najmłodszych. Wioska ma zostać otwarta 25 października.
Kite Beach – jedna z najbardziej popularnych plaż w Dubaju, na której istnieje możliwość uprawiania wielu sportów wodnych i plażowych. Co więcej, na jej terenie znajduje się masa atrakcji dla dzieci, w tym trampoliny czy place zabaw.
Dubai Aquarium & Underwater Zoo – podwodny tunel, który umożliwia obserwowanie wielu gatunków zwierząt wodnych żyjących w ogromnym akwarium zlokalizowanym w Dubai Mall.
Bounce Dubai – największy park trampolin w Dubaju, który jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak również dla dorosłych.
Kidzania – miejsce skierowane do najmłodszych, gdzie zabawa łączy się z nauką. To tu dzieci mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat pracy, a także funkcjonowania świata.
Ras Al Khor – rezerwat dzikiej przyrody, w którym można spotkać wiele gatunków ptaków, ssaków i ryb. Wejście jest darmowe.

 

Gdzie i co warto zjeść w Dubaju?

 

Będąc w Dubaju oraz w innych emirackich miastach warto spróbować kilka lokalnych przysmaków i potraw, z których słynie ten region. Koniecznie trzeba spróbować falafela, czyli smażone kotleciki z ciecierzycy bądź bobu z przyprawami, a także shawarmę będącą odpowiednikiem tureckiego kebaba. Nie można również zapomnieć o manakeesh – cieście posypanym tymiankiem, serem lub mielonym mięsem, soku z trzciny cukrowej, a także lodach-świderkach polskiej marki MilkyIce podbijającej Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 

Jeśli poszukujesz restauracji, to koniecznie zajrzyj do stworzonej przez nas listy, w której znajdziesz wszystkie polecane restauracje w Dubaju.

 

Zakupy spożywcze polecam robić w supermarkecie VIVA. Oferuje on szeroki wybór produktów w przystępnych cenach, pochodzących z różnych części świata, w tym m.in. z Polski.

 

Warto również wspomnieć o napojach alkoholowych, które może kupić w niektórych restauracjach, a także w licencjonowanych sklepach – są nimi m.in. sieć sklepów MMI oraz African Eastern. Przykładowe lokalizacje: MMI w Dubai Harbour i JTL, African Eastern w Marina Mall i Marina Walk.

 

Przylatując z Polski można zabrać ze sobą maksymalnie 4 l alkoholu wysoko procentowego lub 24 puszki piwa. Osoby palące mogą przewieźć maksymalnie 400 sztuk papierosów.

 

Internet w Dubaju

 

Mimo istnienia dużej liczby hotspotów w Dubaju, wybierając się do tego miasta warto jednak kupić sobie kartę SIM wraz z internetem mobilnym. Najlepiej zrobić to tuż po przylocie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na lotnisku.

 

Na terenie kraju działają trzy wiodące sieci – Etisalat, Virgin Mobile oraz Du. Oferują one najbardziej korzystne pakiety dla podróżnych z zagranicy. Ich sklepy zlokalizowane są w różnych częściach miasta, w tym również na lotniskach w Dubaju, a także w Abu Dhabi (oprócz Virgin Mobile).

 

Najbardziej korzystna wydaje się być oferta od etisalat.ae, która zawiera aż cztery różne pakiety, w tym najtańszy za 79 AED z 4 GB internetu. Drugą siecią oferującą równie atrakcyjne pakiety jest du.ae. Cena za kartę SIM z 2 GB to 49 AED.

 

Dla osób często korzystających z transmisji danych polecam ofertę od virginmobile.ae, w której znajdziecie trzy pakiety, zaczynając od najtańszej za 150 AED z 21 GB internetu.

 

Transport z lotniska do hotelu

 

Pierwsza opcja – wykupienie transferu lotniskowego na mojej stronie. Rozwiązanie te jest szczególnie atrakcyjne dla dużych grup oraz rodzin, które zabierają wielkie walizki i nie zmieszczą się do jednej taksówki. Dla grup do 6 osób jest ona nieopłacalna.

 

Druga opcja – taksówka, która w Dubaju jest tańsza niż w Polsce. Problemem jest rozmiar miasta. Należy wybierać kremowe taksówki, kolor dachu nie ma żadnego znaczenia. Czarne taksówki są 2x droższe. Na przykład kurs do Mariny to 100 AED, pod Burj Khalifa to 60 AED.

 

Trzecia opcja – autobus. Z lotniska DWC kursuje tylko autobus F55. Z lotniska DXB kursuje czerwona linia metra, która ciągnie się przez całe miasto. Startuje ona z terminala 1 lub 3, pomiędzy terminalami kursuje darmowy autobus co 10 minut przez całą dobę. Z Terminala 2 trzeba brać taxi – aby zaoszczędzić można wziąć taxi do najbliższej stacji metra.

 

Czwarta opcja – Abu Dhabi! Transfery z tego miasta są również jak za darmo. Prosto z lotniska kursuje tam specjalny autobus 24/7 i kosztuje obecnie 35 AED za osobę, ale ma być docelowo darmowy! Pełen rozkład i informację o nim znajdziesz tutaj. Taxi z Abu Dhabi do Dubaju to koszt od 300 do 400 zł (zależy w jaki region miasta jedziesz).

 

Transport publiczny w Dubaju

 

Najtańszą opcją poruszania się po Dubaju jest transport publiczny – metro, tramwaj i autobusy. Koszt biletu na 7-dniowy pobyt nie powinien wynieść więcej niż 60 zł. Na każdej stacji metra możesz kupić w automacie kartę o nazwie NOL Silver Card, którą można doładowywać. Kupuje się ją w automacie na każdej stacji lub w okienku. Za każdy kurs pobierana jest opłata od 3 do 12,5 zł. Z doświadczenia wiem, że kwota 60 zł wystarczy każdemu aktywnemu zwiedzającemu. W automacie możesz zapłacić gotówką oraz kartą. Pamiętaj, że płacąc gotówką, maszyna wydaje maksymalnie 20 zł reszty, dlatego nie wkładaj zbyt dużych nominałów! Więcej informacji na temat transportu publicznego w Dubaju znajdziesz w artykule – Transport publiczny w Dubaju – poradnik.

 

Co więcej, można również skorzystać z taksówek. To obok komunikacji publicznej podstawowy środek transportu do poruszania się po Dubaju. Są tanie, komfortowe i nieskomplikowane do zamówienia. Stawka za kilometr jazdy jest niższa niż w Krakowie czy Warszawie. Ile kosztuje przejazd taksówką w Dubaju w 2023 roku? – odpowiedź na te pytanie znajdziesz w artykule Ile kosztuje Taxi w Dubaju?.

 

Pogoda w Dubaju

 

Przed każdą podróżą warto sprawdzić pogodę panującą w miejscu, które planujemy odwiedzić. Takiej zasady warto również się trzymać podczas organizowania wyjazdu do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kiedy najlepiej wybrać się do Dubaju? Podczas których miesięcy temperatura jest tam optymalna dla Europejczyków?

 

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule Dubaj – pogoda i klimat. Kiedy najlepiej wybrać się do Dubaju?.

 

Jazda samochodem po Dubaju

 

Podczas podróży po Dubaju, niektórzy turyści preferują niezależność i wygodę wynajęcia samochodu. Międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane dla turystów przylatujących tu na pobyt nie dłuższy niż 31 dni, którzy planują korzystać z samochodu. Dla ułatwienia nawigacji i uniknięcia ruchu warto zainstalować aplikację Waze, która dostarcza aktualne informacje o ruchu drogowym, zaplanuje optymalne trasy i pomoże zaoszczędzić czas i paliwo podczas podróży po tym mieście.

 

W Dubaju istnieje wiele wypożyczalni samochodów, które oferują szeroki wybór pojazdów. Warto zwrócić uwagę na renomowane firmy, takie jak Europcar, Thrifty Dubai, Dollar Dubai, Alamo czy Goldcar, które gwarantują wysoką jakość usług i różnorodność floty. Wynajęcie samochodu może być świetnym pomysłem, zwłaszcza jeśli planujesz zwiedzić zarówno miejskie atrakcje, jak i okolice Dubaju.

 

Rowerem przez Dubaj

 

Przejażdżki rowerem to idealny sposób na zwiedzanie wielu miejsc na świecie, w tym również Dubaju. W związku tym chcielibyśmy przedstawić patent, który za jedyne 19 dirhamów miesięcznie umożliwi darmowe korzystanie z rowerów miejskich oraz dostaw jedzenia przy pomocy aplikacji Careem.

 

Chcąc za półdarmo wypożyczać rowery miejskie w Dubaju, należy pobrać na telefon aplikacje Careem oraz Careem Bike. Następnie konieczne jest założenie na nich konta, weryfikując go swoim numerem telefonu (polski numer również jest akceptowany), a później otrzymanym specjalnym 4-cyfrowym kodem. Trzecim, ostatnim krokiem jest wykupienie konta Plus za 19 AED miesięcznie. Na jednym rowerze można przejechać maksymalnie 45 minut.

 

Więcej informacji na temat Careem i wypożyczania rowerów znajdziesz w artykule: Rowery i dostawy jedzenia za półdarmo w Dubaju

 

Wypożyczyłeś rower, ale nie wiesz, którą drogą i gdzie warto pojechać? Skorzystaj z naszych tras rowerowych, które wspólnie z ekipą opracowaliśmy.

 

Jak zaplanować zwiedzanie?

 

Najlepszą pomocą do układania samodzielnego planu zwiedzania jest nasz poradnik TOP 30 rzeczy do zrobienia w Dubaju! Jeśli jednak chcecie zdać się na nas, to koniecznie sprawdźcie poniższy plan wykonany przez nas.

 

Dzień pierwszy

 

Pierwszego dnia najlepiej zwiedzić całe miasto tak, aby zrozumieć, jak działa transport publiczny oraz co i gdzie się znajduje. Po pobudce udaj się do stacji Jumeirah Beach Residences 2, z której jest rzut beretem do plaży JBR. Stamtąd zobaczysz już Bluewaters Island. Potem kieruj się do stacji Mall Of The Emirates, gdzie w środku centrum handlowego zobaczysz ogromny stok narciarski. Na wysokości centrum handlowego przy wybrzeżu znajduje się słynny hotel Burj Al Arab.

Kolejne miejsce to stacja Burj Khalifa, gdzie mieści się największe centrum handlowe na świecie – Dubai Mall, zaraz obok najwyższego budynku świata – Burj Khalifa. Miejsce idealne do spędzenia popołudnia na zakupach oraz zobaczenia pokazu fontann. Możesz dołączyć do wycieczki Nowy Dubaj za 219 zł za osobę, podczas której razem z polskim przewodnikiem dowiesz się więcej o mieście. Zarezerwuj ją tutaj. Ta wycieczka sprawi, że reszta pobytu będzie o wiele łatwiejsza.

 

Dzień drugi

 

Drugiego dnia sugeruję skorzystanie z Pustynnego Safari. Wycieczka oferowana przeze mnie zawiera wyżywienie, transport z hotelu i masę niezapomnianych wrażeń. Dubaj to miasto zbudowane na piachu, dlatego szczególnie polecam wypad trwający 6 godzin. We wtorek na Pustynnym Safari jest mniej osób niż w weekend, więc wrażenia są lepsze. Zarezerwuj już teraz!

 

Dzień trzeci

 

Trzeci dzień to dobry czas na wypad do Abu Dhabi. Organizuję wycieczki do stolicy z polskim przewodnikiem. To miasto, a przynajmniej Wielki Meczet Szejka Zayeda powinien zobaczyć każdy chociaż raz w życiu. Alternatywą jest spędzenie dnia w Atlantis Aquapark, Dubai Frame, Miracle Garden czy lot balonem w Dubaju.

 

Dzień czwarty

 

Czwartego dnia, po 3 dobach intensywnego zwiedzania proponuję relax oraz odwiedzenie hotelu Atlantis. Po wyjściu z apartamentu kieruj się do stacji Palm Jumeirah, a potem przejdź do kolejki kursującej po sztucznej wyspie. Jej koszt w dwie strony to 25 zł. Jeśli jesteście grupą – taniej wyjdzie taksówką. Po powrocie z hotelu Atlantis weź taksówkę do plaży Public Beach by Burj Al Arab, aby zobaczyć słynny hotel żagiel z bliska. Od razu możesz skorzystać ze skuterów wodnych, jednocześnie robiąc fotkę z poziomu wody. Skutery mamy w najlepszych cenach, taniej niż w Polsce!

 

Dzień piąty

 

Piątego dnia proponuję wizytę na starym mieście. Rozpocznij swoją wycieczkę od stacji Al Ghubaiba skąd przejdź do Bastakiya, a następnie do Dubai Museum oraz bazarów (Souqów). Skorzystaj z lokalnej łódki (Abry), dzięki której za 1 zł przeprawisz się na drugi brzeg do bazaru ze złotem i przyprawami. Ja osobiście nie polecam kupować pamiątek na bazarach, ponieważ sprzedawcy okropnie zawyżają ceny. W starej części jest masa sklepów „wszystko za 10 zł” i to w nich sugeruję zrobić zakupy, a bazary odwiedzić dla samego wrażenia. Jeśli nie chce Ci się ogarniać tego na własną rękę, to w każdy piątek organizuję wycieczkę Stary Dubaj z przewodnikiem.

 

Dzień szósty

 

Szóstego dnia wyjazdu polecam skorzystać z 3-godzinnego rejsu luksusowym jachtem, który organizuję w każdy wtorek, czwartek i sobotę już od 149 zł/os. Pomysł o rejsie był strzałem w dziesiątkę! Od października każdy rejs jest wyprzedany i zawsze płyniemy w pełnym składzie. Przed lub po wycieczce warto skoczyć na taras widokowy na Palm Jumeirah. To znakomite miejsce, aby zobaczyć palmę z góry, bo z dołu tak naprawdę jej „nie czuć”.

 

Dodatki

 

Każdy chce chociaż raz wejść na Burj Khalifa, nic dziwnego – w końcu to najwyższy budynek świata. Sugeruję to połączyć z wycieczką Nowy Dubaj i wejść o godzinie 19:00, aby obejrzeć pokaz fontann z góry. Tutaj kupisz bilety na 125, 148 i 152 piętro.

 

Ewentualne atrakcje, które możesz dopisać do swojego planu to np. Ain Dubai (Diabelski Młyn). Fajnie można go skomunikować z Rejsem Jachtem, ponieważ jest to niedaleko, a Ain Dubai otwarte jest od 12:00. Tego samego dnia możesz też wejść na The View – taras widokowy na Palm Jumeirah, koszt to 129 zł za osobę.

 

Jeśli sobota Ci nie odpowiada, wejdź np. w czwartek przed skuterami wodnymi. Innym pomysłem, zamiast Atlantis Aquaventure jest pojechanie na teren EXPO 2020. Mimo że wystawa się już skończyła, to rozpoczyna się tam nowy, wspaniały projekt. Więcej o nim tutaj. Parom czy rodzinom z dziećmi sugeruję skorzystać z oferty prywatnego fotografa. Sesja wykonana przez profesjonalistę to wspaniała pamiątka. Sprawdź ofertę sesji fotograficznych w Dubaju.

 

Jeśli masz dodatkowe pytania zachęcam do dołączenia do moich grup – WAKACJE W DUBAJU oraz do PODRÓŻNICZE HUBCIE na Facebooku i Telegramie, gdzie znajdziesz najtańsze bilety lotnicze, a także newsy ze świata podróży.

 

Źródło: podrozezhubertem.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: