Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony jest każdego roku 31 maja - w tym dniu WHO stara się zwrócić uwagę opinii publicznej na kwestie zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu, koncentrując się za każdym razem na wybranym aspekcie tego złożonego problemu. Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych oraz pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi paleniem papierosów.
W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia skupia się na temacie: „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu” - grunty, które dotychczas są przeznaczane pod uprawę tytoniu, można użyć korzystniej, by osiągnąć kolejny cel ONZ: „0 głodu na świecie”.
Kampania WHO na rok 2023 zakłada przekonanie rolników uprawiających tytoń do zmiany upraw na żywnościowe.
WHO informuje, że:
Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. W Polsce w wyniku chorób wywołanych paleniem tytoniu każdego dnia umiera 200 osób! Bank Światowy szacuje, że w Polsce koszt leczenia chorób wywoływanych dymem tytoniowym to 15 % całkowitych wydatków na leczenie.
Palacze są szczególnie narażeni m.in. na:
Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. Wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran. Palenie zaostrza stan wielu schorzeń skóry (np. trądzik oraz łuszczycę), dermatolodzy mówią o „tytoniowej twarzy”. Palenie papierosów jest powodem przebarwień zębów, żółtych palców i nieświeżego oddechu.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w XX wieku z powodu palenia tytoniu zmarło 100 mln ludzi. Obecnie każdego roku liczba zgonów odtytoniowych na świecie przekracza 5 milionów.
Rzucając palenie absolutnie niczego się nie traci, można tylko zyskać. Nagrodą jest lepsza kondycja fizyczna, rzadsze infekcje dróg oddechowych, brak porannego kaszlu. Oddala się perspektywa wielu chorób, które są następstwem palenia tytoniu. Najważniejsza jest motywacja. Trzeba uświadomić sobie, że chociaż nie jest to łatwe możliwy jest sukces. Nie wolno zrażać się chwilowym niepowodzeniem, nie wolno rezygnować i poddawać się. Warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Źródło: gluszyca.pl
Urząd Miasta Jedlina-Zdrój, Pascal Wałbrzych oraz Resort Jedlinka serdecznie zapraszają na wyjątkowy Piknik Rodzinny w ramach BLUE FESTIVAL! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 21 lipca, od godziny 12:00 na malowniczym dziedzińcu pałacowym w Resort Jedlinka. Gościem specjalnym będzie Nullizmatyk! To będzie dzień pełen niezapomnianych wrażeń i atrakcji dla całej rodziny! Wstęp wolny.
czytaj więcejZapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do odwiedzenia odkrytego basenu w Głuszycy, położonego przy ulicy Dolnej 2. Ten wyjątkowy obiekt kąpielowy jest otwarty w lipcu i sierpniu 2024 roku, codziennie od godziny 11:00 do 18:00.
czytaj więcejNa upał powinny uważać zwłaszcza osoby starsze, chore i dzieci. By uchronić się przed jego negatywnym wpływem na zdrowie i życie, często wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
czytaj więcejWakacje to wspaniały czas, pełen słońca, długich dni i niezapomnianych rozrywek. Jedną z atrakcji tegorocznego lata jest multimedialna fontanna w Parku Zdrojowym w Jedlinie-Zdroju. Zlokalizowana w pobliżu amfiteatru, zachwyca swoim pięknem i oferuje widowiskowe pokazy przez całe lato.
czytaj więcejZapraszamy do korzystania z wypoczynku nad wodą na jedynym w powiecie wałbrzyskim otwartym obiekcie kąpielowego przy ul. Dolnej 2 w Głuszycy. Obiekt czynny będzie w lipcu i w sierpniu br. w godz. 11.00-18.00.
czytaj więcej