sowie

Sprawy mieszkaniowe, lokalowe, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie w Wałbrzychu i nie tylko.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-23 15:07

Ostatni komentarz: Witam. Chcialem powiedziec iż w naszej wspolnocie mieszkaniowej tez kradnie sie prad ale wlasciciele mieszkan juz sobie z tym problemem troszke poradzili. Na pierwszym miejscu na korytarzach zamontowano transformatory zmiejszające napiecie i zabezpieczające instalacje elektryczną przed ponownym podłaczeniem do korytarza. A po drugie wspolnota mieszkaniowa skierowała pismo do sądu o ukaranie dzikich lokatorow ktorzy kradli prąd z klatki oraz o ich wysiedlenie...to jest kilka najprostrzych sposobow.
dodany: 2009.04.09 20:15:21
przez: Rafalcio1989
czytaj więcej
Lizbona - najbardziej romantyczne miasto Europy
2023-04-26 12:41

Wśród europejskich stolic tylko jedna z nich oferuje zachody słońca nad oceanem. Jest nią Lizbona – stolica Portugalii położona nad rzeką Tag. Według Catamaran Charter Croatia, jest to również najbardziej romantyczne miasto w Europie. Lizbona wyprzedziła w zestawieniu m.in. Paryż, Monako i Rzym. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje związane z podróżowaniem do Lizbony.


Zasady wjazdu do Lizbony

 

Obywatele Polski mogą przekraczać granicę z Portugalią na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Portugalia należy do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, w związku z czym na granicy nie są przewidziane kontrole.

 

Obecnie nie ma obostrzeń związanych z przekraczaniem granicy w związku z covid-19. Do Portugalii można wjechać bez aktualnych testów, zarówno w przypadku osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Aktualnie obowiązujące obostrzenia można śledzić na stronie rządowej gov.pl.

 

Podróż do Lizbony

 

W Polsce jest kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do stolicy Portugalii, Lizbony.

Ryanair: bilety z Krakowa lub Warszawy-Modlina kupicie na stronie przewoźnika.

LOT: bilety z Warszawy kupicie na stronie przewoźnika

Wizz Air: bilety z Warszawy kupicie na stronie przewoźnika

TAP Air Portugal: bilety z Warszawy kupicie na stronie przewoźnika

Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

 

Polecane noclegi w Lizbonie

 

Niestety, nie mogę z czystym sumieniem polecić Tobie noclegu, ponieważ ten, z którego korzystałem pozostawiał trochę do życzenia. Mogę jedynie zasugerować wyszukanie noclegu na popularnych serwisach, takich jak airbnb.pl, booking.com i momondo.pl, a także podać kilka propozycji:

Sugerowany nocleg nr 1

Sugerowany nocleg nr 2

Sugerowany nocleg nr 3

Sugerowany nocleg nr 4

Sugerowany nocleg nr 5

Transport publiczny w Lizbonie

 

Transport publiczny w Lizbonie jest dobrze rozwinięty i składa się z metra, tramwajów, autobusów i pociągów.

Metro w Lizbonie ma cztery linie, które łączą centrum miasta z różnymi dzielnicami i miejscami turystycznymi. Podróżując linią Verde oraz Azul dotrzesz do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Metro jest dość tanie i korzystanie z niego jest wygodne, ponieważ pociągi jeżdżą regularnie.

 

Tramwaje w Lizbonie są atrakcją turystyczną i często są przeciążone turystami. Wszystko z powodu ich bogatej historii sięgającej początków XX wieku – są uważane za ważny element dziedzictwa kulturowego miasta. Tramwaje kursują po krętych uliczkach, dzięki czemu możemy nimi poznać wiele zakątków miasta. Obecnie funkcjonuje 6 linii tramwajowych. Szczególnie warto przejechać się linią nr 28.

 

Autobusy w Lizbonie to także dobry sposób na przemieszczanie się po mieście. Są one tańsze niż metro, ale często nieco wolniejsze. Warto zwrócić uwagę, że niektóre autobusy kursują w nocy, co jest bardzo wygodne dla osób chcących poznać nocne życie miasta.

 

Istnieje jeszcze jeden sposób na przemieszczenie się po Lizbonie i regionie – są to pociągi. Dworzec Santa Apolónia obsługuje połączenia międzynarodowe i krajowe, a także jest głównym punktem dla linii pociągów regionalnych i międzymiastowych.

 

Bilety na komunikację miejską można kupić na stacjach metra, w punktach MOB, na stacjach kolejowych, a także u kierowców (w formie paragonu). W automatach bilet będzie załadowany na Viva Viagem kartonową kartę. Jeśli planujesz często podróżować komunikacją miejską to warto zakupić bilet 24-godzinny za 6,60 euro. Jeśli chodzi o zakup biletu pojedynczego 60-minutowego, to jest to koszt 1,65 euro (podczas podróży można zmieniać środek transportu). Uwaga! Na kartę może być załadowany tylko jeden rodzaj biletów.

 

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej można sprawdzić w Google Maps, a także w aplikacji mobilnej Moovit. Więcej szczegółowych informacji na temat transportu publicznego w Lizbonie znajdziesz na stronie metra oraz przewoźnika autobusowego i tramwajowego.

 

Oprócz podróży metrem, autobusem bądź tramwajem, istnieje również możliwość skorzystania z usług taksówkarskich. Opcja ta jest droższa, ale bardziej komfortowa. Ceny przejazdów Boltem są podobne do tych w Krakowie i Warszawie.

 

Płatności i ceny w Lizbonie

 

Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące w Portugalii euro. Tamtejszym bankiem, który umożliwia bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut jest Multibanco. Więcej informacji o karcie znajdziecie w naszym arykule: Revolut w podróży – jak działa? Więcej informacji o karcie znajdziecie w naszym artykule: Revolut w podróży – jak działa?

 

Ceny w Lizbonie, jak w większości miast są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej w ścisłym centrum można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkaset metrów dalej.

 

Ceny przykładowych produktów w Lizbonie (stan na marzec 2023):

butelka wina ze średniej półki – od 4 do 6 euro

1,5 l butelka wody – od 0,60 do 0,90 euro

bochenek chleba – od 1,30 do 1,80 euro

małe opakowanie szynki Serrano – od 2 do 3,50 euro

posiłek w taniej restauracji – od 10 do 14 euro

500 ml piwa lanego w restauracji – od 2 do 3,50 euro

bifana – od 2 do 3 euro

Pasteis de Nata – od 2 do 3 euro

 

Portugalska kuchnia

 

Lizbona to miejsce, gdzie można spróbować wielu pysznych potraw. Poniżej znajdziecie kilka z nich.

 

Bacalhau – to suszony i solony dorsz, który jest jednym z symboli kuchni portugalskiej. W Lizbonie można spróbować różnych wariantów Bacalhau, w tym Bacalhau à Brás, który składa się z dorsza, cebuli, ziemniaków i jajek.

 

Pasteis de Nata – słynne portugalskie ciastka z kremem, które są bardzo popularne w Lizbonie. Najlepiej smakują, gdy są jeszcze ciepłe.

 

Bifana – popularna w tym regionie kanapka z ciabattą, wypełnione kawałkami smażonej wieprzowiny, cebulą i przyprawami.

 

Sardinhas – sardynki to popularne danie rybne w Portugalii. W Lizbonie, szczególnie latem, można spróbować grillowanych sardynek, które podaje się z pieczywem i sałatką.

 

To tylko kilka z wielu regionalnych potraw, które można spróbować w Lizbonie. Warto także skosztować lokalnego wina oraz piwa, szczególnie Super Bock i Sagres.

 

Jeśli chodzi o miejsca, w których warto zjeść, to polecam Time Out Market pełny barów i restauracji. To tam możesz skosztować m.in. Pasteis de Nata czy portugalskiego wina. Ponadto wartym odwiedzenia jest również Café da Garagem z pięknym widokiem na miasto.

 

Atrakcje w Lizbonie

 

Licząca około pół miliona mieszkańców Lizbona to miasto pełne ciekawych i malowniczych atrakcji. Mógłbym śmiało stwierdzić, że sam spacer po ulicach miastach, szczególnie w dzielnicach Alfama, Bairro Alto i Cais do Sodre jest atrakcją samą w sobie. Masa kolorowych budynków położonych na wzgórzach, którym dodatkowego uroku dodają ceramiczne płytki azulejo sprawiają, że zwiedzanie miasta staje się jeszcze bardziej przyjemne.

 

Obowiązkowym punktem na mapie podróży powinna być okolica, a także sama ulica Rua Augusta, prowadząca pod Arco da Rua Augusta, czyli bogato zdobiony łuk triumfalny, a także Praça do Comércio będący placem miejskim.

 

Będąc w Lizbonie warto również odwiedzić średniowieczną wieżę Torre de Belém, która jest symbolem Lizbony wpisanym na listę UNESCO. Wejście jest płatne i kosztuje 9 euro. Bilet można kupić drogą elektroniczną. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca wstęp jest bezpłatny.

 

Pod zobaczeniu Torre de Belém, koniecznie trzeba wstąpić do pięknego klasztoru Hieronimitów. Bilety również kupisz online.

 

Zwiedzając Lizbonę nie można zapomnieć o odwiedzeniu ogromnego parku Florestal de Monsanto, pomniku Chrystusa Króla wykonanego na wzór tego w Rio de Janeiro, popularnej ulicy R. Nova do Carvalho, odbudowywanej wiele razy Katedry Sé, mauretańskiego Zamku św. Jerzego, a także górskiej kolejki Elevador da Bica z dwoma wagonikami jeżdżącymi po stromej uliczce.

 

Dla miłośników muzeum polecam jeszcze muzeum płytek azulejos znajdujących się w dawnym klasztorze.

 

Wisienką na torcie tamtejszych atrakcji są liczne punkty widokowe, będące idealnym miejscem na podziwianie panoramy miasta, szczególnie podczas zachodu słońca. Poniżej znajdziesz wszystkie punkty widokowe warte uwagi:

Senhora do Monte

Monte Agudo

Graça

Santa Luzia

São Pedro de Alcântara

 

Szczególnie polecam widok z Senhora do Monte, z którego można zobaczyć największą część miasta razem z mostem 25 Kwietnia.

 

Źródło: podrozezhubertem.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: