sowie

Sprawy mieszkaniowe, lokalowe, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie w Wałbrzychu i nie tylko.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-23 15:07

Ostatni komentarz: Witam. Chcialem powiedziec iż w naszej wspolnocie mieszkaniowej tez kradnie sie prad ale wlasciciele mieszkan juz sobie z tym problemem troszke poradzili. Na pierwszym miejscu na korytarzach zamontowano transformatory zmiejszające napiecie i zabezpieczające instalacje elektryczną przed ponownym podłaczeniem do korytarza. A po drugie wspolnota mieszkaniowa skierowała pismo do sądu o ukaranie dzikich lokatorow ktorzy kradli prąd z klatki oraz o ich wysiedlenie...to jest kilka najprostrzych sposobow.
dodany: 2009.04.09 20:15:21
przez: Rafalcio1989
czytaj więcej
Amsterdam - jedno z najbardziej malowniczych miast Europy
2023-04-26 12:23

Wielu marzy o wizycie w największym mieście Holandii, Amsterdamie, zwanym także „Wenecją Północy”. Niezwykły klimat i urok uliczek przeciętych niezliczoną ilością kanałów w połączeniu z wielkimi wiatrakami, stosem tulipanów i rowerami przy każdym skrzyżowaniu rok w rok przyciąga miliony turystów. W najnowszym Poradniku Podróżnika zabiorę Was w niezwykłą przygodę przez wszystkie sekrety tego miasta, m.in. doradzę Wam, jak dostać się do Amsterdamu oraz co warto tam zwiedzić i co zjeść. Zaproponuję także autorski plan na zwiedzanie miasta. Zapraszam do lektury!


Zasady wjazdu do Amsterdamu

 

Stolica Holandii znajduje się zarówno w Europie jak i w Strefie Schengen toteż przekroczenie granic dla obywateli UE możliwe jest na podstawie ważnego dowodu osobistego.

 

Obecnie z uwagi na sytuację związaną z pandemią Covid-19 dla podróżnych z Polski nie obowiązują restrykcje w postaci okazywania tzw. paszportów covidowych z ważnym szczepieniem, bądź testów PCR. Również po powrocie z Holandii obywatele RP nie są zobowiązani do wykonywania testów, czy odbywania kwarantanny (stan na luty 2023).

 

Na miejscu nie obowiązują żadne ograniczenia pandemiczne np. w postaci zachowania dystansu czy maseczek. Wyjątkiem jest jednak obowiązek noszenia maski w środkach komunikacji miejskiej pod rygorem grzywny w wysokości 95 euro.

 

Oficjalnym językiem w Holandii jest język angielski oraz niderlandzki. Pieszy oraz rower w Holandii mają pierwszeństwo, a ponadto na drogach z prędkością do 30km/h pieszy może poruszać się po całej szerokości ulicy. Holandia jako członek UE uznaje karty EKUZ celem korzystania z systemu opieki zdrowotnej. Bardzo polecam wyrobienie sobie darmowej karty EKUZ przed wyjazdem. Kraj uznawany jest za bezpieczny. Stopień zagrożenia terrorystycznego w Amsterdamie oceniany jest na 3 w 5 stopniowej skali. Największym zagrożeniem obecnie są kradzieże, głównie kieszonkowe.

 

Podróż do Amsterdamu

 

Połączenia z Polski do Amsterdamu nie należą do najprzyjemniejszych doznań dla kieszeni podróżnika. Taki lot jest możliwy, ale nie należy do najtańszych. Średnia cena za lot z Polski do stolicy Holandii waha się w granicy 700-800 zł w obie strony (lot w obie strony z Poznania do Amsterdamu). Cena uzależniona jest w głównej mierze od terminu i dyspozycyjności. Potrafi przekroczyć nawet 1300 zł. Do dobierania lotów bezpośrednio pod siebie polecam głównie Skyscanner oraz Kiwi. Jednak bilety kupuj bezpośrednio u przewoźników, aby uniknąć nadwyżki pasażerów względem dostępnych miejsc w samolocie!

 

W Amsterdamie jest tylko jedno lotnisko, Amsterdam Schiphol. Jest ono dobrze skomunikowane, ponieważ do miasta dojedziemy w około 20 minut (17 km) pociągiem za 4,5 euro, który kursuje średnio co 10 minut. Dojechać do centrum możemy także autobusem, ale jego cena jest już wyższa i wynosi 6,5 euro za kurs. Wydłuża się także czas dojazdu do 40 minut. Autobusy kursują z częstotliwością co 10 minut.

 

Sugerowane opcje lotów z Polski do Amsterdamu

Ryanair: bilety kupisz na stronie przewoźnika.

Wizzair: bilety kupisz na stronie przewoźnika.

LOT: bilety kupisz na stronie przewoźnika.

SAS: bilety kupisz na stronie przewoźnika.

Norwegian: bilety kupisz na stronie przewoźnika.

KLM: bilety kupisz na stronie przewoźnika.

 

UWAGA: Najwięcej przewoźników oferuje loty z Gdańska (Wizzair, Ryanair, Norwegian, SAS), ale najtańsze połączenie to wciąż Poznań. Komfortowe są również loty z Warszawy (Chopin, Modlin).

 

PORADA: Jeśli Twoim marzeniem jest zwiedzić Amsterdam, ale nie chcesz wydawać około 1000 zł na lot z Polski, polecam polecieć do Brukseli (ceny lotów z wielu miast z Polski do Brukseli są dużo niższe, wahają się w okolicach 300 zł, ale często można dorwać promocje już za 150 zł) i stamtąd ruszyć pociągiem lub autobusem do Amsterdamu (połączenie jest bardzo komfortowe, kosztuje 26-50 euro i trwa około 2h pociągiem. Koszt Flixbusa to ok. 30 euro). Poza tym można odwiedzić stolicę innego kraju, Belgii. Bilety na pociąg Bruksela-Amsterdam można kupić na Trainline.

 

Pociąg Warszawa-Amsterdam – koszt ok. 80 €

Flixbus Warszawa-Amsterdam – koszt ok. 450 zł

 

Nocleg w Amsterdamie

 

Najpopularniejszym sposobem na znalezienie satysfakcjonującego noclegu w dogodnej cenie jest skorzystanie z systemu Booking lub Airbnb. Jeśli planujemy wyjazd odpowiednio wcześniej to polecam stronę Couchsurfing. Niestety należy liczyć się z wysokimi cenami chcąc spać w samym Amsterdamie za pośrednictwem Booking czy AirBnb, jednak wpływ na to ma również termin w jakim planujemy podróż. Z reguły weekendy są droższe od terminów wtorek-czwartek. Ja polecam nocleg na obrzeżach miasta, gdyż jest dobrze skomunikowane, albo zakwaterowanie pod Amsterdamem w okolicznych miejscowościach.

 

Transport w Amsterdamie

 

We wszystkich środkach transportu obowiązują te same bilety. Płatności można dokonać zarówno kartą jak i gotówką. Bilet jednorazowy ma nieograniczoną liczbę przesiadek na czas jego ważności. Ceny biletów: 60 min (3,4 euro), nocny 90 min (5,4 euro), 24h (9 euro), 48h (15 euro), 72h (21 euro), 96h (26,5 euro), 120h (33 euro), 144h (37,5 euro) i 168h (41 euro).

 

Podróż rowerem jest dodatkowo płatna 2,20 euro lub możliwa po zakupie specjalnego biletu za 5,6 euro. Korzystanie z komunikacji miejskiej wliczone jest w cenę karty „I Amsterdam City”, która uprawnia także do przejazdu na lotnisko. Dokument uprawniający do przejazdu odbija się przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu.

 

Aby dostać się na drugą stronę rzeki IJ do dzielnicy Amsterdam-Noord możemy skorzystać z darmowych promów linii F3 i F4.

 

Jeśli chcesz wybrać się poza Amsterdam warto skorzystać z autobusów regionalnych (zamek Muiden, skansen Zaanse Schans, miasteczko Marken, miasteczko Volendam, miasteczko Edam). Polecam także regionalne pociągi celem dostania się do miasteczka Delft oraz Haarlem. Aktualne rozkłady jazdy należy sprawdzać na oficjalnej stronie przewoźnika.

 

Płatności i ceny w Amsterdamie

 

Walutą dominującą jest Euro. Złotówki można wymienić także na miejscu w lokalnych kantorach. Ja jednak rekomenduję wymianę w kantorach aplikacji bankowych w telefonie, ponieważ jest to szybszy proces, a niekiedy tańszy. W Holandii nie ma problemu z płatnością zbliżeniową, jednak warto w miarę możliwości zaopatrzyć się w kartę Revolut, która znacząco usprawni sposób płacenia zbliżeniowego za granicą.

 

Oto przykładowe ceny produktów w Holandii w 2023 roku:

chleb – 1-3 euro

10 szt. kajzerek – 1,7 euro

1 kg bananów – 2 euro

1 kg jabłek – 2,5 euro

0,5 kg pomidorków koktajlowych – 2,5 euro

1 kg ziemniaków – 1,8 euro

1 kg marchewek – 0,85 euro

1 l mleka – 1,5 euro

250 g masła – 2,7 euro

200 g sera żółtego – 2,5 euro

125 g szynki – 2,5 euro

1 kg filet z piersi z kurczaka – 7,5 euro

1 kg mąki – 0,6 euro

0,5 kg makaronu – 2 euro

1,5 l wody mineralnej – 0,9 euro

1 l Coca Cola – 2 euro

0,5 kg kawy – 5-6 euro

papier toaletowy 18 szt. – 15 euro

pasta do zębów Aquafresh 75 ml – 2,5 euro

szampon Head & Shoulders 285 ml – 5,5 euro

0,5 l piwa Paulaner – 2,1 euro

0,5 l piwa Pilsner – 0,8 euro

butelka wina – 8 euro

whiskey – 16 euro

papierosy Malboro Red 20 szt. – 8,2 euro

benzyna 95 na stacji BP – 2,14 euro/litr

benzyna 98 na stacji BP – 2,23 euro/litr

diesel na stacji BP – 1,8 euro/litr

LPG na stacji BP – 0,92 euro/litr

 

Ceny jedzenia w Amsterdamie są silnie uzależnione od lokalizacji, z reguły im dalej od centrum tym taniej. Przyjmując tą regułę i uśredniając koszty warto przyjąć następujące wartości cenowe dla posiłku:

zupa – 6 euro

frytki z majonezem – 3,3 euro

burger – 10 euro

danie główne – 13-19 euro

deser – 5-10 euro

cappuccino – 3 euro

herbata – 2,5 euro

lampka wina – 4,5 euro

 

Ponadto w Holandii z reguły nie ma obowiązku zostawiania napiwków, ponieważ serwis jest doliczany do ogólnego rachunku. Zwyczajowo za dobrą obsługę zostawia się 10% wartości zamówienia.

 

Jeśli planujemy dłuższy pobyt w Amsterdamie i zwiedzenie większej liczby muzeów to proponuję zakup karty „I AmSterdam City”, która oferuje wejście do około 70 muzeów, darmowy rejs po kanałach i zniżki do wybranych restauracji. Kupując ją należy pamiętać o rezerwacji godzin zwiedzania w poszczególnych muzeach. Ceny wynoszą 65 euro za 24h, 90 euro za 48h, 110 euro za 72h, 125 euro za 96h i 135 euro za 120h. Możemy kupić ją stacjonarnie lub on-line.

 

Polecane restauracje w Amsterdamie

 

Z bardzo znanych i polecanych restauracji w Amsterdamie warto wymienić Ciel Bleu, Seasons, de Kas, La Rive, Johannes, Vinkeles i De Nachtwalt oraz D’Vijf Vlieghen. Planując się tam wybrać należy brać pod uwagę wysokie koszty oraz wcześniejszą rezerwację.

 

Do tańszych sieciówek sklepów i restauracji w Amsterdamie należą: Manneken Pis (tam zjemy frytki), The Avocado Show (instagramowa), Albert Cuyp Market (jedzenie uliczne), Meat & Greek (kuchnia grecka), Warung Spang Makandra (kuchnia niderlandzka – nie mylić z holenderską!) oraz The Lebanese Sajeria (kuchnia bliskowschodnia). Ponadto niską ceną charakteryzuje się Vegan Junk Food Bar na Staringplein 22, Sotto przy Amstelveenseweg 89 и Roelofhartstraat 27, a także Fondue&Fondue przy Overtoom 415. Klimatyczne jest również Cafe Zurich pod adresem Mercatoplein 2b, gdzie można zjeść przy stoliku ustawionym dookoła ogniska. Zawsze jest także McDonald oraz KFC w przystępnych cenach, jednak takich restauracji jest niewiele!

 

Składniki do jedzenia zakupimy w stosunkowo niskich cenach w sklepach Aldi, Lidl, DekaMarkt, Spar, Vomar, Albert Hejin oraz Coop. Warto pamiętać, że sklepy te w Amsterdamie zwykle są otwarte w poniedziałek od godz. 11:00 do 18:00, od wtorku do piątku od 9:30 do 18:00, w sobotę od 9:30 do 17:00, ora w niedzielę od 12:00 do 18:00.

 

Atrakcje w Amsterdamie

 

Muzea

 

Rijksmuseum – holenderskie muzeum narodowe. Powstało w XIX wieku. Wyróżnia się ciekawą architekturą, ponieważ łączy w sobie elementy gotyckie i renesansowe. Jest to główny gmach muzealny na Museumplein. Znaleźć tu można m.in. dzieła Rembrandta, Fransa Halsa, van Ruisadael’a i Vermeer’a. Ciekawostką jest, że przez środek muzeum przebiega droga rowerowa i piesza.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 17:00

Adres: Museumstraat 1, Amsterdam

Cena biletów: 20 euro – dorośli, dzieci do 18 roku życia wstęp za darmo, brak zniżek dla studentów

 

Muzeum Vincenta van Gogha – miejsce poświęcone twórczości tego wybitnego malarza. Znajdziemy tam ponad 200 obrazów jego autorstwa, na czele z jedną z siedmiu wersji „Słoneczników”.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 18:00

Adres: Museumplein 6, Amsterdam

Cena biletów: 21 euro – dorośli, dzieci do 18 roku życia wstęp za darmo, brak zniżek dla studentów

 

UWAGA: z własnego doświadczenia polecam zarezerwować bilety do tego muzeum wcześniej, najlepiej on-line na stronie muzeum, co pozwoli na uniknięcie czekania w często długich kolejkach. Bilety bardzo często są niedostępne z powodu wyprzedania w planowanym dniu zwiedzania, a czasem parę dni przed. Zalecam kupić bilety z ponad dwutygodniowym wyprzedzeniem.

 

Dom Anny Frank – muzeum, które opowiada o historii młodej żydówki, Anny Frank, która napisała słynny „Dziennik Anny Frank”. Dziewczynka wraz z rodziną ukrywała się na tyłach domu przed piętnującymi Żydów Nazistami. Muzeum oddaje realia epoki, pokazując ukryte przejścia i trudy, z jakimi w realiach wojennych musiała zmierzyć się młoda Żydówka.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 22:00

Adres: Westermarkt 20, Amsterdam

Cena biletów: 14 euro – dorośli, brak zniżek dla studentów, 7 euro – młodzież 10-17 lat, 1 euro – dzieci do siódmego roku życia oraz posiadacze karty ICOM

 

Moco Museum – to muzeum sztuki nowoczesnej oraz surrealistycznej. Znajdują się tu słynne dzieła autorstwa brytyjskiego przedstawiciela tzw. „street art” – Banksy’ego. Ten wyjątkowy artysta zasłynął z zawierania przekazu w swoich dziełach w sposób symboliczny, często humorystyczny z wykorzystaniem wątków politycznych i problemów społecznych. Jego najsłynniejszym dziełem jest mural „Dziewczynka z balonikiem” znajdujący się w muzeum. Ponadto przed budynkiem znajduje się przykuwająca uwagę zwiedzających rzeźba dwóch głów z telefonami zamiast rysów twarzy. Interpretację tego intrygującego dzieła pozostawiam Wam, drodzy podróżnicy.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do czwartku od 9:00 do 19:00 oraz od piątku do niedzieli od 9:00 do 21:00

Adres: Museumplein 10, Amsterdam

Cena biletów: 19,95 euro – dorośli, 16,95 euro – młodzież 7-17 lat oraz studenci, 0 euro – dzieci do 6 roku życia

 

UWAGA: Zakup biletów on-line pozwala na zaoszczędzenie od 3-7 euro oraz pozwala na uniknięcie czekania w kolejce do kas, często bardzo długiej. Więcej informacji na oficjalniej stronie Moco Museum.

 

Stedelijk Museum – jedno z najlepiej rozpoznawalnych w Europie muzeów sztuki nowoczesnej. Znaleźć tu można głównie dzieła z okresu XIX-XX wiecznej sztuki. W zasobach muzeum znajduje się twórczość Moneta, Picassa, Mondriana, czy Cezanne’a. Sam budynek cechuje się ciekawą architekturą w stylu renesansu holenderskiego z przełomu XIX wieku.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00

Adres: Museumplein 10, Amsterdam

Cena biletów: 20 euro – dorośli, 10 euro – studenci, 0 euro – osoby poniżej 18 roku życia

 

A’DAM Lookout – jeśli szukasz punktu widokowego z panoramą na klimatyczne kanały wodne Amsterdamu to nie możesz wybrać lepiej. Jest to 20-piętrowy wieżowiec, z którego dachu rozpościera się genialna panorama na całe miasto i dworzec centralny. Ale to nie wszystko. Ten budynek ma do zaoferowania o wiele więcej. Na jego szczycie znajduje się huśtawka „Over the Edge”. Jest to atrakcja ekstremalna i tylko dla ludzi o mocnych nerwach, gdyż wychyla się parę metrów nad dach i poza krawędź budynku huśtając mocno śmiałków przez około 2 minuty. To, co mamy pod stopami to grunt, znajdujący się 100 metrów niżej… Ponadto znajduje się tam restauracja, a także punkt oferujący zjazd rollercoasterem w technologii 7D. Podczas huśtania można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, które jednak jest dodatkowo płatne. Ciekawy jest również sposób dostania się na szczyt budynku. Umożliwia go winda, która podczas wjazdu i zjazdu oferuje spektakl świetlny dzięki przeszklonemu dachowi. Niezapomniane doświadczenie warte swojej ceny! Bilety są do zakupienia stacjonarnie w wieżowcu, a także on-line co z własnego doświadczenia rekomenduję.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:30 do 21:00 (ostatnie wejście o 20:00)

Adres: Overhoeksplein 5, Amsterdam

Cena biletów za huśtawkę: 5 euro – każdy bez względu na wiek, wymóg wzrostu 130 cm+

Cena biletów za punkt widokowy i huśtawkę: 18,5 euro – dorośli od 13 lat, 12,5 euro dzieci 4-12 lat

Cena biletów za punkt widokowy, huśtawkę i dwa drinki: 24,5 euro – dorośli od 18 lat, 12,5 euro dzieci 4-12 lat (bez dostępu do alkoholu) [PREMIUM]

 

UWAGA: od czasu wejścia na taras widokowy mija co najmniej 15 minut do czasu wejścia na huśtawkę. Bilet w wersji premium uprawnia do otrzymania pamiątkowego zdjęcia z huśtawki za darmo. Możliwe jest także zakupienie biletów łączonych obejmujących A’dam Lookout, Muzeum Heineken i rejs po kanałach lub wersję A’dam Lookout i Zaanse Schans, jednak trzeba pamiętać, że te wersje nie obejmują w cenie samej huśtawki (opcja płatna 5 euro w wieżowcu).

 

Nemo Science Museum – ósme najczęściej odwiedzane muzeum w całej Holandii. Jest to muzeum nauki. Budynek posiada ciekawą architekturę zatopionego statku, do czego nawiązuje w nazwie. To poniekąd odpowiednik polskiego Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie naukę dla najmłodszych można doświadczać bezpośrednio na własnej skórze.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli od 10:00 do 17:30, w poniedziałki nieczynne

Adres: Oosterdok 2, Amsterdam

Cena biletów: 17,5 euro – dorośli, 8,75 euro – studenci, 0 euro – dzieci do czwartego roku życia oraz posiadacze karty ICOM

 

Heineken Experience – to miejsce, które przybliża historię tej słynnej marki browaru i strategicznego sponsora piłkarskiej Ligi Mistrzów. Muzeum obejmuje wystawy interaktywne oraz degustację!

Godziny otwarcia: od niedzieli do czwartku od 10:30 do 19:30, od piątku do soboty od 10:30 do 21:00

Adres: Stadhouderskade 78, Amsterdam

Cena biletów: 21 euro – dorośli, brak zniżek dla studentów

 

Skansen Zaanse Schans – znajdujący się pod Amsterdamem skansen, na terenie którego znajdziesz unikatowe wiatraki, z których słynie Holandia, a także domy w Zandam (Hotel Zaandstad), znany jako stos wielkich drewnianych, kolorowych chat, wyglądających jak z bajek Disneya. Dojedziesz tu z dworca centralnego w Amsterdamie pociągiem Intercity lub Sprinter w zaledwie 15 minut. Z kolei trasę do Zaanse Schans z dworca centralnego tymi samymi środkami transportu należy szacować na około 30-40 minut.

Godziny otwarcia: od wtorku do piątku od 11:00 do 17:00, od soboty do niedzieli 13:00-17:00, poniedziałek nie czynne

Adres: Kalverringdijk Schansend, Kraaienest, 1509 AZ Zaandam

Cena biletów: 0 euro

 

UWAGA: wejście na teren Zaanse Schans oraz widok na Hotel Zandstad jest bezpłatny, w przeciwieństwie do wnętrz muzeów na terenie skansenu. Warto zarezerwować tu 4-5h na zwiedzenie całego skansenu. Możliwy jest także rejs statkiem.

 

Madame Tussauds Museum – popularne muzeum figur woskowych w Amsterdamie, zlokalizowane nieopodal Pałacu Królewskiego na Placu Dam w samym sercu miasta.

Godziny otwarcia: pierwsze wejście o godz. 10:30, przed wizytą należy zweryfikować godziny wejścia na zwiedzanie stadionu na oficjalnej stronie klubu

Adres: Dam 20, Amsterdam

Cena biletów: 23 euro – dorośli, brak zniżek dla studentów

Johan Cruijff Arena – stadion domowy popularnego klubu Ajaxu Amsterdam, a także stadion reprezentacji Holandii w piłce nożnej. Jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów sportowych na świecie. Znajduje się na obrzeżach miasta, ale jest dobrze skomunikowany z centrum, skąd można dojechać do niego pociągiem. Sam obiekt jest wart odwiedzenia, gdyż można zwiedzić w nim prawdziwe szatnie gospodarzy oraz gości, tunel meczowy, ściankę medialną, salę konferencyjną oraz usiąść w wygodnych fotelach na ławce trenerskiej, czy dotknąć murawy i poczuć się jak prawdziwy piłkarz Ajaxu oraz podziwiać gablotę z pucharami zdobytymi przez mistrza Holandii.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00

Adres: Johan Cruijff Bouleavrd 1, Amsterdam

Cena biletów: 14 euro (classic tour) – dorośli, brak zniżek dla studentów

UWAGA: możliwe zwiedzanie z przewodnikiem oraz z przewodnikiem audio, jednak za dodatkową opłatą.

Muzeum Erotyki w Amsterdamie – pierwsze i zarazem najstarsze muzeum erotyki na świecie znane także pod nazwą „Świątynia Wenus”. W obiekcie znajdziemy około 15 000 eksponatów, które są związane ze sferą erotyczną ludzi i ich zachowaniami. Pomimo prezentowanej liczby przedmiotów sam budynek nie jest imponujących rozmiarów.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00

Adres: Oudezijds Achterburgwal 54, Amsterdam

Cena biletów: 7 euro – dorośli, brak zniżek dla studentów

 

Muzeum Marihuany i Haszyszu – Holandia słynie ze swojego podejścia do spraw związanych z marihuaną. Holenderskie prawo nie ogranicza dostępu do tego środka odurzającego. W tym muzeum będziesz miał okazję zapoznać się z tematem historycznych i współczesnych zastosowań konopi indyjskich, m.in. jej wykorzystanie w odzieży, a także kosmetykach.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00

Adres: Oudezijds Achterburgwal 148, Amsterdam

Cena biletów: 9 euro – dorośli, brak zniżek dla studentów, 0 euro – dzieci poniżej 13 lat, o ile są pod opieką osoby dorosłej

 

NXT Museum – to interaktywne muzeum sztuki nowoczesnej.

Godziny otwarcia: od niedzieli do środy od 10:00 do 20:30, od czwartku do soboty od 10:00 do 22:30

Adres: Asterweg 22, Amsterdam

Cena biletów: 24,75 euro – dorośli, 18 euro – studenci, 15 euro – młodzież w wieku 5-17 lat, 0 euro – dzieci do 4 lat

 

Torture Museum – jedno z najbardziej docenianych przez turystów muzeum w Amsterdamie. Pokazuje narzędzia tortur i sposoby karania ludzi na przestrzeni wieków. Zostało wyróżnione jako „jedno z najbardziej niezwykłych muzeów na świecie” o takim charakterze. Idealne miejsce dla ludzi, których interesuje system kar ewoluujący na przestrzeni wieków, a także dla ciekawych turystów o mocnych nerwach.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 23:00

Adres: Singel 449, Amsterdam

Cena biletów: 7,5 euro – dorośli, 4 euro – ulgowy

 

Allard Pierson Museum of Antiquities – to niezwykłe muzeum archeologiczne pokazujące ponad 10 tys. lat historii z obszarów starożytnego Egiptu, Grecji, Mezopotamii, Etrurii oraz Rzymu. Znajdziemy tam również modele starożytnych budowli, przedmioty codziennego użytku, sarkofagi, mumie, posągi, zbadamy proces mumifikacji, a także przedmioty z motywami mitologicznymi.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli od 10:00 do 17:00, poniedziałki – nieczynne

Adres: Oude Turfmarkt 127-129, Amsterdam

Cena biletów: 14,5 euro – dorośli, 2 euro – młodzież 5-18 lat, 0 euro – dzieci do 4 lat

Pałac Królewski w Amsterdamie – to XVII wieczna budowla, pierwotnie ratusz miejski wybudowany w erze rozkwitu miasta. Po wprowadzeniu się do niego brata Napoleona Bonaparte, Ludwika, zostaje przemianowany na pałac królewski. W tym samym czasie zostaje utworzone Królestwo Holandii. Obecnie to jeden z trzech obiektów, w których urzęduje panująca rodzina królewska.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 10:00 do 17:00

Adres: Nieuwezijds Voorburgwal 147, Amsterdam

Cena biletów: 10 euro – dorośli, 9 euro – studenci, 0 euro – dzieci i młodzież do 18 lat

UWAGA: Pałac jest zamknięty dla zwiedzających w dniach, w których odbywają się królewskie uroczystości. Kasy pałacowe zamykają się o 16:30.

Zamek Muiderslot – to zamek położony pod Amsterdamem. Można się do niego dostać w około godzinę koleją Sprinter lub Intercity z dworca centralnego w Amsterdamie. Sam zamek jest jednym z najbardziej znanych obiektów architektury średniowiecznej w całej Holandii. Ze względu na swój charakterystyczny i surowy wygląd wielokrotnie był prezentowany w programach telewizyjnych.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli od 10:00 do 17:00, poniedziałki – nieczynne

Adres: Herengracht 1, 1398 AA Muiden,

Cena biletów: 10 euro – dorośli

Museum Vrolik – muzeum dla turystów o mocnych nerwach. W jego wnętrzach prezentowane są kolekcje eksponatów pokazujących anomalie oraz deformacje ciał człowieka oraz zwierzęcia wskazując na ich powody i przedstawiając ich historię.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 11:00 do 17:00, sobota i niedziela – nieczynne

Adres: Meibergdreef 15, Amsterdam

Cena biletów: 10 euro – dorośli, 5 euro – młodzież 4-17 lat, 0 euro – dzieci do 4 lat

 

Body Worlds Museum – podobnie jak Vrolik Museum nawiązuje do budowy ludzkiego ciała z tym, że to muzeum pokazuje zachowane w dobrym stanie ludzkie oraz zwierzęce szczątki prezentowane w różnorodnych pozycjach na wystawie anatomicznej. Wizyta w tym muzeum oprócz niezapomnianych wrażeń z pewnością uchyli rąbka tajemnicy budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 22:00

Adres: Damrak 66, Amsterdam

Cena biletów: 22,5 euro – dorośli, 13,5 euro – młodzież 6-17 lat, 0 euro – dzieci do 5 lat

Amsterdam Tulip Museum – tulipany są symbolem Holandii, a w tym niewielkim muzeum pasjonaci roślinności i piękna natury znajdą coś dla siebie. Wystawa opowiada historię tulipanów w Holandii, a także mieści w sobie sklep, w którym można kupić te kwiaty.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Adres: Prinsengracht 116, Amsterdam

Cena biletów: 5 euro – dorośli, 3 euro – studenci

 

 

 

Obiekty i miejsca warte zobaczenia

 

Park rozrywki Efterling – to wielki park rozrywki idealny dla szukających przygód i adrenaliny podróżników. Stanowi ciekawą opcję na odpoczynek od zwiedzania muzeów i spaceru uliczkami Amsterdamu. Jego atrakcje otoczone są baśniowymi motywami bazując na legendach Latajacego Holendra, czy Villa Volta. Dojechać tam można z dworca centralnego w Amsterdamie pociągami Intercity oraz Sprinter, jednak należy liczyć się z przesiadkami, gdyż na dworcu w Tilburgu należy przesiąść się w autobus 301. Cała podróż komunikacją zajmie około 2h. Możliwe jest także wynajęcie auta, bądź taksówki, jednak taki środek transportu wiąże się ze wzrostem ceny.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00

Adres: Europalaan 1, 5171 KW Kaatsheuvel

Cena biletów: 36,5 euro – dorośli, 10 euro – dodatkowa opłata za parking dla samochodów prywatnych

Bloemenmarkt – słynny targ kwiatowy organizowany między marcem, a majem, zlokalizowany pod najsłynniejszymi pięcioma kamienicami w całym Amsterdamie. Cechą charakterystyczną dla holenderskich kamienic jest smukły kształt budowli i wysokie, jasne okna. Nie możesz przejść obojętnie bez zrobienia zdjęcia na tle tego ikonicznego widoku. Najlepszy widok jest na ulicy Singel 445. Warto zwrócić uwagę także na kanał wodny o tej samej nazwie – kanał Singel, uznawany za najpopularniejszy w Amsterdamie.

De 9 Straatjes – popularna wśród turystów dzielnica Amsterdamu słynąca z kanałów i urokliwych budynków. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wyłączyć nawigację i dać się zgubić w uliczkach tej dzielnicy eksplorując jej zakamarki i dać sobie szansę na poczucie klimatu prawdziwego Amsterdamu.

Plac Dam – dobrze znany położony w centralnej części miasta plac, na którym często odbywają się wydarzenia kulturalne, koncerty i imprezy. Znajduje się tu National Monument, który upamiętnia ofiary poległych w II Wojnie Światowej walczących.

Amsterdam Centraal – drugi co do wielkości dworzec kolejowy Holandii. Wybudowano go w XIX wieku. Wyróżnia się ciekawą architekturą oraz wielką powierzchnią. Zapewnia bezpośrednie połączenie m.in. do Paryża, Berlina, Warszawy, Pragi, Mińska, Moskwy oraz Brukseli i Kopenhagi. Szczególną uwagę warto zwrócić na dach dworca, na którym zamieszczony jest wielki napis ‘AMSTERDAM’.

Red Light District – jedna z wizytówek Amsterdamu, Dzielnica Czerwonych Latarni, słynąca ze świadczenia usług erotycznych. Jest to niewielki obszar, za to bardzo tłoczny. Warto znaleźć chwilę, aby przespacerować się po tym miejscu. Będzie to z pewnością unikatowe doświadczenie. Zalecam, aby nie posługiwać się wówczas aparatem fotograficznym.

Leidseplein – to dobrze znany w Amsterdamie plac, a także centrum rozrywkowe miasta. Za dnia można tu spotkać wielu ulicznych artystów, a także dużą ilość barów i restauracji, klubów i teatrów.

 

Rejs kanałami

Będąc w Amsterdamie warto zarezerwować sobie godzinę na rejs kanałami tego miasta, podczas którego z wody będziemy mieli okazję zapoznać się z historią najważniejszych obiektów w mieście. Jak już wspomniałem rejs może trwać od 1 do 2 godzin i kosztować w granicach 100-200 zł. Zakupiliśmy rejsy z tej strony w bardzo dobrej cenie, na stronach są podane wszelkie informacje, z którymi koniecznie należy zapoznać się przed rejsem. Ponadto należy dobrze sprawdzić adres przystani, z której odpływa nasz statek, co nie jest tak łatwe, zważywszy na fakt, iż liczba takich przystani w całym mieście jest bardzo duża. Dla chcących wykupić rejs stacjonarnie w kasach przy statku również jest to możliwe, ale ceny mogą być trochę droższe niż z rekomendowanej przeze mnie strony.

 

Przejazd rowerem po Amsterdamie

Największe miasto Holandii tak jak cały kraj słynie z wielkiej liczby rowerów, które są zauważalne na każdym kroku. Rowery w Amsterdamie są na uprzywilejowanej pozycji. Warto część trasy zamiast pieszo, zwiedzić z perspektywy roweru. Miasto jest świetnie przystosowane do jazdy tym środkiem transportu, ścieżki rowerowe są wysokiej jakości, a rowery można wypożyczyć na niemal co drugiej krzyżówce. Cena wynajmu roweru na cały dzień dla jednej osoby dorosłej waha się od 8 do 16 euro.

 

The Bulldog Ex-Police Station Coffeeshop

Sieć sklepów posiadających w sprzedaży konopie indyjskie. Jest to lepsza alternatywa dla produktów oferowanych przez zwykłe sklepy pamiątkowe. Dla szukających wrażeń można wewnątrz tej sieci kupić ciasteczka z marihuaną lub kawę.

 

Świątynie

Nieuwe Kerk – protestancki kościół w Amsterdamie, w którym odbywają się zaprzysiężenia władców Holandii. Zlokalizowany jest nieopodal Placu Dam.

Bazylika św. Mikołaja w Amsterdamie – rzymskokatolicki kościół o statusie bazyliki mniejszej.

Ukryta kaplica Our Lord in the Attic Museum – XVII wieczny kościół domowy ukryty w kamienicy zlokalizowanej bezpośrednio nad kanałem. Wewnątrz mieści się bardzo ciekawe muzeum.

Oude Kerk – najstarszy kościół w Amsterdamie położony w Dzielnicy Czerwonych Latarni.

Westerkerk – protestancki kościół o ciekawej i surowej architekturze położony nad kanałami w dzielnicy Jordaan.

 

De Gooyer Molen (windmill)

Popularny wiatrak w Amsterdamie wybudowany w XVII wieku i położony pomiędzy Funenkade i Zeeburgerstraat. Jest to najwyższy wiatrak w Holandii. Mierzy 26,6 m. Warto zwrócić uwagę także na Brouwerij’t IJ, czyli bar piwny zlokalizowany w cieniu wielkiego wiatraka.

Dungeon Amsterdam

Dla szukających wrażeń tajemnicza atrakcja, która zapewni odpowiedni zastrzyk adrenaliny i sprawi, że na długo zapamiętasz wizytę w Amsterdamie! Trasa pełna atrakcji, historycznych strojów i profesjonalnych aktorów. Przygoda owiana tajemnicą i dreszczykiem emocji. To przepis na udany, aktywny odpoczynek.

WONDR Experience

Dla osób szukających instagramowych ujęć albo szukających rozrywki dla swoich pociech jest to świetny sposób na spędzenie czasu wolnego. To zamknięty plac zabaw, składający się z surrealistycznie zaprojektowanych pokoi w różnych kolorach.

Westerpark

Jeden z parków w Amsterdamie słynący z artystycznej atmosfery i gwarnego życia. Na jego terenie często mają miejsce festiwale i wydarzenia kulturowe.

Voldenpark

Ogromny park o obszarze 47 ha, który rocznie odwiedza 10 mln turystów. Pełna zieleni przestrzeń pozwala świetnie zrelaksować się i odpocząć od gwaru w centrum miasta.

Chinatown

Skondensowane na niewielkim obszarze sklepiki i restauracje o orientalnym, chińskim, tajskim i malezyjskim wystroju i tejże kuchni azjatyckiej.

Pływające schronisko de Poezenboot – La Barca dei Gatti

Jedyne na świecie pływające schronisko dla kotów w Amsterdamie.

Eye Film Museum

Dla koneserów kinematografii muzeum to oferuje bogaty zbiór niderlandzkich i zagranicznych filmów w budynku o bardzo nowoczesnym i futurystycznym kształcie.

Waterloopein Market (pchli targ)

Słynny pchli targ zlokalizowany przy Waterloopein 2 w Amsterdamie działa przez 6 dni w tygodniu i każdy odwiedzający znajdzie tam coś dla siebie. Uważajcie, aby nie stracić rachuby czasu, gdyż jak głoszą miejskie legendy, każdy, nawet najzatwardzialszy przeciwnik zakupów wydawał tam swoje pieniądze…

Dla koneserów wodnej rozrywki polecam odwiedzenie jednego z poniżej wymienionych aquaparków w Amsterdamie: Duinrell, Tiki Pool (największy aquapark w krajach Beneluksu), Aqua Mundo, Aqua Mexicana.
Propozycja zwiedzania na pobyt 1-dniowy

Amsterdam Centraal
A’DAM Lookout
Rijksmuseum
Muzeum Vincenta van Gogha
Moco Museum
Plac Dam (National Monument, Nieuwe Kerk, Pałac Królewski w Amsterdamie)
Kanał Singel (+ punkt widokowy na kamienice przy ul. Singel 445)
Red Light District (Muzeum Erotyki, Westerkerk, The Bulldog Ex-Police Station Coffeeshop, Chinatown – jest obok)
Rejs kanałami (widok z łódki: Bazylika św. Mikołaja, Oude Kerk)
De 9 Straatjes
Brouwerij’t IJ (windmill)

 

Propozycja zwiedzania na pobyt 2-3 dniowy

Dzień nr 1

Amsterdam Centraal
A’DAM Lookout
Rijksmuseum
Muzeum Vincenta van Gogha
Stedelijk Museum
Leidseplein
Voldenpark

 

Dzień nr 2

Moco Museum
Plac Dam (National Monument, Nieuwe Kerk, Pałac Królewski w Amsterdamie)
Dom Anny Frank
Kanał Singel (+ punkt widokowy na kamienice przy ul. Singel 445)
Rejs kanałami (widok z łódki: Bazylika św. Mikołaja, Oude Kerk)
De 9 Straatjes
Ukryta kaplica Our Lord in the Attic Museum
Red Light District (Muzeum Erotyki, Westerkerk, The Bulldog Ex-Police Station Coffeeshop, Chinatown – jest obok)
Heineken Experience
De Gooyer Molen (windmill) i Brouwerij’t IJ (windmill)
Przejazd rowerem po Amsterdamie

 

Dzień nr 3

Skansen Zaanse Schans (+ Hotel Zaandstad)
Johan Cruijff Arena
Body Worlds Museum
Allard Pierson Museum of Antiquities
Torture Museum
Muzeum Marihuany i Haszyszu
Waterloopein Market
Wieczorny spacer ulicami Amsterdamu

 

Propozycja zwiedzania na pobyt powyżej 3 dni

 

Dzień nr 4

Zamek Muiderslot
Madame Tussauds Museum
Nemo Science Museum
Museum Vrolik
WONDR Experience
Dungeon Amsterdam

 

Dzień nr 5

Park rozrywki Efterling

 

Dzień nr 6

Duinrell / Tiki Pool / Aqua Mundo / Aqua Mexicana

 


Ciekawostki o Amsterdamie

 

Amsterdam jest konstytucyjną stolicą Holandii, jednak ministerstwa i rząd mają swoje oficjalne siedziby w Hadze. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi częściami kraju. W Amsterdamie swoją siedzibę ma rodzina królewska, która oficjalnie sprawuje tam władzę od 1815 roku. Miasto to słynie z dzielnicy uciech, Czerwonych Latarni, zalegalizowanej sprzedaży konopi indyjskich, a także z dużej ilości rowerów na ulicach, które są uprzywilejowane nie tylko względem aut, ale także i pieszych. Popularne są także tulipany.

 

Holendrzy witają się mówiąc „hoi!” lub „dag!”. Ciekawostką będzie fakt, że w Holandii porody odbywają się w domu w asyście położnej, a nie jak w Polsce w szpitalu. Po narodzinach świeżo upieczeni rodzice wysyłają do bliskich i znajomych kartki z krótkimi wierszami wyrażającymi radość. 30 kwietnia jest obchodzony Dzień Królowej, narodowe święto w Holandii – jest to dzień wolny od pracy. Pije się wówczas pomarańczowy likier symbolizujący kolor rodu królewskiego, a na ulicach rozłożone są liczne stoiska (tzw. pchli targ). Warto spróbować tzw. „myszki”, czyli sucharków z nadzieniem w postaci nasionek anyżu w słodkiej polewie. Przed wieloma domami znaleźć można mini-biblioteczki do wymiany przeczytanych książek. Obywatele tego państwa uwielbiają produkty mleczne w postaci jogurtów, maślanek, mleka, budyniu, czy twarogu. Podobnie jak ich sąsiedzi, Belgowie kochają frytki z majonezem i różnymi sosami. Holendrzy nie lubią rozmawiać o swoich zarobkach, choć te wcale nie są niskie, to uznawane jest to za nieuprzejme. Z zakazów, które dla Polaków mogą być nietypowe, warto wymienić zakaz odwiedzania rezerwatów przyrody nocą i zakaz podglądania sąsiadów.

 

W miastach pokroju Amsterdamu popularne są darmowe spacery polegające na zwiedzaniu z przewodnikiem, z możliwością dania mu napiwku pod koniec wycieczki, uzależniając jego wysokość od pracy i zaangażowania przewodnika. Odbywa się ona pod hasłem „The Alternative tour of Amsterdam”. Jest to ciekawa opcja, gdy planujemy niskobudżetowy wyjazd i mamy ograniczoną ilość czasu, ponieważ takie zwiedzanie trwa zwykle do 2-3h.

 

O autorze

 

Dawid Tarnowski – student prawa i psychologii, a prywatnie podróżnik i żeglarz oraz rekonstruktor historyczny. Mam ambitny cel, aby do zakończenia studiów poznać kulturę i zwyczaje 40 krajów. Na razie mój licznik zatrzymał się na 23 krajach, ale systematycznie rośnie. Wiele moich marzeń podróżniczych udało się już zrealizować. W tym roku zawitałem na Islandię, Danię i do Norwegii oraz tureckiej Kapadocji. Przede mną wyprawa do Szwajcarii, z Jeziorem Genewskim i słynnym Matterhornem na czele. Czeka mnie także rejs dookoła Italii legendarnym żaglowcem Pogoria. Na szczycie niezaplanowanych jeszcze marzeń podróżniczych jest odwiedzenie Macchu Piccu w Peru, wejście na Kilimandżaro i odwiedzenie Dubaju.
 

Źródło: podrozezhubertem.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: