sowie

Sprawy mieszkaniowe, lokalowe, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie w Wałbrzychu i nie tylko.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-23 15:07

Ostatni komentarz: Witam. Chcialem powiedziec iż w naszej wspolnocie mieszkaniowej tez kradnie sie prad ale wlasciciele mieszkan juz sobie z tym problemem troszke poradzili. Na pierwszym miejscu na korytarzach zamontowano transformatory zmiejszające napiecie i zabezpieczające instalacje elektryczną przed ponownym podłaczeniem do korytarza. A po drugie wspolnota mieszkaniowa skierowała pismo do sądu o ukaranie dzikich lokatorow ktorzy kradli prąd z klatki oraz o ich wysiedlenie...to jest kilka najprostrzych sposobow.
dodany: 2009.04.09 20:15:21
przez: Rafalcio1989
czytaj więcej
Paryż - jedyny w swoim rodzaju
2023-04-24 12:22

Największe miasto Francji to nie tylko stolica mody i miejsce na romantyczne spacery nad Sekwaną. Paryż to przede wszystkim miejsce pełne historii, w którym dzięki wielu zabytkom i muzeom można przenieść się do minionych epok. Dodatkowo, skorzystanie z niezliczonej ilości atrakcji będzie z całą pewnością gwarancją niezapomnianego wyjazdu. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje związane z podróżą do Paryża.


Zasady wjazdu do Paryża

 

Francja jest krajem należącym zarówno do Unii Europejskiej, jak i do strefy Schengen co oznacza, że do przekroczenia granicy wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty. Wszystkie restrykcje wjazdowe związane z COVID-19 zostały zlikwidowane wraz z początkiem sierpnia minionego roku. Oznacza to, że nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu czy też dokumentu potwierdzającego szczepienie. Ponadto, wszystkie obostrzenia na miejscu również zostały już zniesione. Aktualizowane informacje dotyczące zasad wjazdu znajdziesz na rządowej stronie.

 

W Paryżu obowiązuje język francuski. Francuzi zazwyczaj rozpoczynają rozmowę w swoim języku ojczystym, ale jeśli odpowiemy w języku angielskim to bezproblemowo porozumiemy się we wszystkich restauracjach, muzeach oraz innych miejscach publicznych.

 

Podróż do Paryża

 

Podróż do stolicy Francji jest możliwa aż na trzy lotniska – Charles de Gaulle, Orly oraz Beauvais. Z Polski można na nie dolecieć liniami Ryanair, Wizzair, Easy Jet oraz PLL LOT.

Ryanair: podróż wyłącznie na lotnisko Beauvais z Gdańska, Krakowa, Poznania, Wrocławia oraz z portu lotniczego Warszawa-Modlin.

Wizzair: na lotnisko Beauvais dolecimy z Gdańska, a na lotnisko Orly z portu Warszawa-Okęcie.

Easy Jet: rejs na lotnisko Charles de Gaulle z Krakowa.

PLL LOT: rejs na lotnisko Charles de Gaulle z portu Warszawa-Okęcie.

 

Nocleg w Paryżu

 

Noclegu sugeruję szukać w obrębie Boulevard Périphérique, czyli tzw. śródmiejskiej obwodnicy Paryża. Praktycznie do każdego z miejsc dojedzie się 1 z 16 linii metra. Przestępne cenowo noclegi można często znaleźć w dzielnicy XX. Ze swojej strony mogę zaproponować znajdujący się tam hotel Hipotel Lilas Gambetta, który znajduje się zaledwie 300 metrów od linii metra (stacja Porte des Lilas). Jest to budżetowa, ale jednocześnie komfortowa opcja, gdyż w każdym z pokojów znajduje się prywatna łazienka.

 

Transport w Paryżu

 

Pierwsza styczność z wyborem środka transportu następuję zaraz po wyjściu z samolotu. W zależności od wyboru portu lotniczego mamy wiele opcji, aby dojechać do centrum Paryża:

Lotnisko Beauvais: tutaj pole manewru jest dość ograniczone – najpopularniejsze jest skorzystanie z autokarów firmy Aerobus. Bilet w jedną stronę to koszt 16,90 euro, a kupno biletu od razu w 2 strony to koszt 29,90 euro. Autobus dojeżdża na parking przy dworcu Paris Porte Maillot, skąd można przesiąść się w metro linii M1.

 

Lotnisko Charles de Gaulle: w tym przypadku istnieje dużo opcji dojazdu do stolicy Francji. Pierwszą z nich jest autokar Roissybus. Transport na przystanek znajdujący się obok Opery Garnier trwa około 1h i kosztuje 13,7 euro. Bilety najlepiej zakupić w automacie na lotnisku. Drugą opcją jest skorzystanie z kolejki podmiejskiej RER B. Dzięki niej w niespełna 40 minut można się znaleźć pod katedrą Notre Dame. Koszt przejazdu to 11,45 euro. Trzecią opcją (najdłuższą, a zarazem najtańszą) jest skorzystanie z autobusów miejskich linii 350 i 351. Podróż linią 350 na przystanek Porte de la Chapelle trwa nieco ponad godzinę, a linią 351 na przystanek Nation-Trone 1h 20 min. Koszt przejazdu równy jest cenie pojedynczego biletu, więc wynosi 2,10 euro.

 

Lotnisko Orly: jako, iż jest to lotnisko położone najbliżej centrum, dojazd do niego jest najszybszy i najmniej skomplikowany. Pierwszą opcją jest skorzystanie ze zintegrowanego transportu Orlyval + RER B. Kolejka Orlyval oferuje przewóz na stację Antony, skąd przesiadamy się na linię RER B. Bilet można zakupić w kasie na lotnisku i obowiązuje on w obu kolejkach – cena to 12,10 euro, a czas przejazdu do centrum wynosi około 30 minut. Podobny czas będzie mieć przejazd tzw. Orlybus, którym można podjechać na przystanek przy placu Denfert-Rochereau. Cena jest nieco niższa i wynosi 11,20 euro. Najtańszą opcją jest natomiast dojazd tramwajem T7. Kursuje on do stacji Villejuif Louis Aragon, skąd można od razu przesiąść się na linię metra nr 7. Koszt biletu tramwajowego jest taki sam jak w przypadku autobusu i wynosi 2,10 euro.

 

Z własnego doświadczenia rekomenduję wybór lotów na lotnisko Paris Orly. Pomimo, że cena lotu może być wyższa niż w przypadku lotniska Beauvais, to cena transportu z lotniska często rekompensuje z nawiązką cenę lotu. Jednocześnie podróż do centrum trwa szybciej niż z lotniska Charles de Gaulle.

 

Transport publiczny

 

Najdogodniejszym sposobem przemieszczania się po Paryżu jest metro. Duża liczba linii umożliwia sprawne przesiadki i dotarcie do wszystkich zaplanowanych atrakcji. Pojedynczy bilet to koszt 2,10 euro. Opłacalną opcją jest jednak kupno pakietu 10 biletów pojedynczych, który kosztuje 16,90 euro (od ubiegłego roku bilet ten zakupimy w aplikacji IDF Mobiletes lub na kartę Navigo Easy Pass). Jadąc metrem bilet pojedynczy upoważnia nas do przesiadki na inne linie metra bądź RER w przeciągu 2 godzin. Jeśli chodzi z kolei o przesiadki pomiędzy autobusami a tramwajami to mamy na to 90 min. Należy pamiętać, że w ramach jednego biletu nie można przesiadać się z metra/RER na autobus/tramwaj.

 

Dla osób planujących częste korzystanie z komunikacji istnieje opcja zakupu biletu dziennego, który w zależności od ilości stref kosztuję od 8,45 do 20,10 euro. Istnieje też możliwość zakupu biletu tygodniowego, który jest ważny od poniedziałku do niedzieli i jego zakupu można dokonać najpóźniej w czwartek. Za 30 euro można się wówczas poruszać w obrębie wszystkich 5 stref. Jeszcze inną opcją jest zakup karty na określoną ilość dni – Paris Visite. Jest to jednak dość drogie rozwiązanie i waha się w przedziale od 13,55 (1-dniowy bilet dla 3 stref) do 74,30 euro (5-dniowy bilet dla 5 stref).
Płatność i ceny w Paryżu

 

Obowiązującą we Francji walutą jest euro. Nie ma jednak potrzeby wymieniać gotówki przed przyjazdem, ponieważ wszędzie bez problemu zapłacimy kartą Revolut.

 

Ceny przykładowych produktów w supermarketach:

 

butelka wody (1,5 l) – od 0,80 do 1 euro

butelka wina ze średniej półki – od 9 do 11 euro

piwo 500 ml – od 2 do 3,20 euro

chleb – od 1,50 do 3 euro

 

Polecane restauracje w Paryżu

 

Ceny w paryskich restauracjach nie należą do najtańszych, lecz nie znaczy to, że nie można znaleźć miejsc z naprawdę przyzwoitymi cenami w granicach 10-20 euro za danie. Paryż kojarzony jest przede wszystkim ze ślimakami, żabimi udkami czy też zupą cebulową. Aby wczuć się w atmosferę miasta polecam wizytę w Bouillon Chartier. Jest to słynna restauracja oferująca dania kuchni francuskiej w 3 lokalizacjach. Niestety, z uwagi na swój klimat i niskie ceny, przed wejściem często możecie napotkać bardzo długą kolejkę, przez co nie dane mi było spróbować tamtejszej kuchni. Moje propozycje dotyczyć będą więc mniej lokalnych miejsc. Jednym z nich są okolice Ogrodów Luksemburskich, a dokładniej restauracja Patrol. Jest to świetne miejsce zarówno na śniadanie, jak i lunch. Przechodząc z Ogrodów w kierunku Księgarni Shakespeare’a napotkamy po drodze wiele miejsc oferujących zestawy obiadowe w bardzo korzystnych cenach. Warto więc pobłąkać się po uliczkach i znaleźć coś dla siebie. Ostatnim polecanym miejscem jest znajdująca się przy Rue Montorgueil restauracja La Perla. Najlepsza sałatka cezar jaką kiedykolwiek jadłem!

 

Plan zwiedzania Paryża

 

Dzień I

 

Zwiedzanie Paryża proponuję rozpocząć od Luwru. Bilety najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem online tak, aby uniknąć i tak długiej kolejki do wejścia. Przed wybraniem dnia zwiedzania warto zapoznać się z harmonogramem nieczynnych wystaw. Każdego bowiem dnia jedno ze skrzydeł bądź jedna z sal nie są udostępniane turystom. Muzeum jest czynne codziennie poza wtorkiem w godzinach 9:00 – 18:00, a w piątek czas zwiedzania jest dodatkowo wydłużony do 21:45. Koszt biletu to 17 euro, a dla osób poniżej 26. roku życia wstęp jest bezpłatny. Zwiedzanie powinno zająć od 3 do 4 godzin, dlatego polecam rozpocząć je jak najszybciej z rana.

 

Po wyjściu sugeruję skierować się w stronę Łuku Triumfalnego na Placu Karuzeli, a następnie przejść na drugą stronę Sekwany. Pierwszym punktem po tej stronie będą Ogrody Luksemburskie wraz z pałacem. Po drodze można napotkać wiele miejsc idealnych na kawę, jak np. znaną z popkultury Café de Flore. Po dojściu do ogrodów polecam przejść je wzdłuż i w szerz, ponieważ panuje tam prawdziwy sielankowy klimat. Po wyjściu z ogrodów warto przejść się w stronę Panteonu. To właśnie tutaj pochowane są takie francuskie sławy jak Jean-Jacques Rousseau, czy Wolter. Wejście jest możliwe od 10:00 do 18:30 w okresie jesienno-wiosennym oraz od 10:45 do 19:00 w sezonie letnim. Bilet kosztuje 11,50 euro, a dla osób do 25 lat wejście jest bezpłatne. Tuż obok znajduje się niezmiernie klimatyczny kościół St Ettiene du Mont, do którego zdecydowanie warto zajrzeć.

 

Kolejnym ważnym punktem będzie katedra Notre-Dame. Niestety z uwagi na trwającą odbudowę jest ona w dalszym ciągu zamknięta. Będąc na Wyspie Cite warto również wstąpić do gotyckiej kaplicy Sainte-Chapelle, w której podziwiać można wysokie na 15 metrów witraże. Koszt biletu to 11,50 euro dla osoby dorosłej, a tradycyjnie bezpłatny wstęp obowiązuje osoby do 25 roku życia. Jeśli ktoś chciałby połączyć zwiedzanie kaplicy z Conciergerie, czyli z pałacem królewskim z czasów średniowiecznych, to należy kupić bilet łączony kosztujący 18,50 euro. Ostatnim punktem obowiązkowym w tej okolicy jest paryski ratusz. Jest to budynek naprawdę wart zobaczenia, szczególnie ze względu na swoją wielkość.

Jeśli została nam jeszcze chwila czasu to proponuję na odwiedzenie muzeum sztuki nowoczesnej – Centre Pompidou. Ten kontrowersyjny budynek przyciąga każdego dnia wielu turystów, dlatego też najlepiej zakupić bilet z wyprzedzeniem. Jest ono otwarte codziennie w godzinach 11:00-21:00, a koszt biletu na wystawę stałą dla osób powyżej 25 roku życia to 15 euro. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca wstęp jest bezpłatny.

 

Po intensywnym dniu zwiedzania czas na najbardziej kojarzony z Paryżem wiatrak, w którym odbywa się jeden z najsłynniejszych na świecie kabaretów znanych jako Moulin Rouge. Bilety nie są tanie, ale wrażenia rekompensują każdy wydany cent. Najtańsze bilety można kupić na przedstawienia poza weekendem, w szczególności te rozpoczynające się o 23:00. Istnieje wiele opcji biletów – samo przedstawienie, z butelką szampana oraz z wcześniejszą kolacją. Na ten moment koszt najtańszego biletu to 88 euro.

 

Dzień II

 

Drugi dzień wizyty w Paryżu proponuję rozpocząć od Kościoła Inwalidów. To właśnie w nim pochowany jest nie kto inny, tylko sam Napoleon Bonaparte. Wejście połączone jest ze zwiedzaniem Muzeum Armii, a bilety można zakupić tutaj. Koszt to 14 euro, a osoby do 26 roku życia wchodzą bezpłatnie.

 

Jako następny punkt zwiedzania sugeruję Wieżę Eiffla. Z poprzedniego punktu dojdziemy tam poprzez Pola Marsowe. W celu dostania się na wybrany poziom wieży dobrze jest dokonać wcześniejszej rezerwacji. Do wyboru mamy 2 poziomy wysokości – drugie piętro i szczyt oraz 2 sposoby dostania się na górę – schody oraz winda. W zależności od tego, którą z opcji wybierzemy, taka też będzie cena. Najtańsze jest wejście na 2 piętro schodami (11,30 euro) a najdroższą opcją jest wjazd dwiema windami na szczyt (28,30 euro). Dla osób do 24 roku życia włącznie bilety są tańsze o około 50%.

 

Po opuszczeniu wieży i zrobieniu zdjęć proponuję udać się na kolejny świetny punkt widokowy, jakim jest Łuk Triumfalny. Bilety to koszt 13 euro dla osoby dorosłej oraz tradycyjne 0 euro dla osób do 25 roku życia włącznie.

 

Po zejściu czas na spacer słynnymi Polami Elizejskimi. Dojdziemy nimi aż do Place de la Concorde, który jest słynny ze znajdującego się tam egipskiego obelisku. Po drodze warto zatrzymać się również na zdjęcie przy pięknym moście Aleksandra III. Kolejnym punktem zwiedzania będzie Opera Garnier. Istnieje opcja zwiedzania wnętrza budynku, ale w tym intensywnym dniu nie zdecydowałem się na skorzystanie z tej opcji. Po drodze nie można przeoczyć również wzniesionego na cześć armii napoleońskich Kościoła de la Madelaine. Tuż obok Opery znajduje się z kolei Galeria Lafayette. Poza licznymi ekskluzywnymi sklepami i swoją szklaną kopułą oferuje ona przede wszystkim darmowy punkt widokowy. Jest to świetne miejsce na podziwianie zachodu Słońca z widokiem na Operę i znajdującą się w oddali Wieżą Eiffla.

 

Ostatnim punktem dnia będzie znajdująca się na wzgórzu Montmartre – Bazylika Sacre-Coeur. Można dostać się tam pieszo, bądź też kursującą na szczyt kolejką torową. Wybierając opcję pieszą nie można przegapić słynnego Wall of Love. Jest to mur, na którym znajduje się napis „Kocham Cię” w wielu językach świata. Warto mieć jednak na uwadze, że park w którym znajduje się mur otwarty jest codziennie tylko do 17:30. Poza bazyliką, samo wzgórze oferuje wiele urokliwych miejsc, jak np. Place du Tertre, na którym znajduje się kilka bardzo klimatycznych knajpek.

 

Dzień III

 

Dzień trzeci to czas na wyjazd poza miasto i na udanie się do podparyskiego Wersalu. Dojedziemy tam kolejką RER Cza jedyne 3,65 euro, a czas podróży to około 40 minut z samego centrum Paryża. Na miejscu istnieją 2 opcje biletu – do samego pałacu (19,50 euro) oraz bilet łączony ze zwiedzaniem ogrodów (21,50 euro). Zdecydowanie rekomenduję opcję nr 2, gdyż ogrody to jedna z najlepszych atrakcji całego kompleksu. Dodatkowo umożliwi to wejście do Petit Trianon, czyli pałacyku, który był przede wszystkim rezydencją żony Ludwika XVI – Marii Antoniny. Dla osób do 26 roku życia bilet do całego kompleksu jest bezpłatny, jednak konieczne jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji. Dodatkowo, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od listopada do końca marca, zwiedzanie jest bezpłatne dla wszystkich. Zwiedzanie całego kompleksu (w szczególności, gdy zdecydujemy się na opcję z ogrodami) powinna zająć kilka godzin. Dlatego też sugeruję, aby cały dzień poświęcić na zwiedzanie tego miejsca i powrót do Paryża zaplanować na godziny wieczorne. Jeśli zwiedzanie Wersalu przypadło na weekend i ktoś z was jest fanem piłki nożnej, to jest to także dobry dzień na odwiedzenie stadionu w Parc des Princes. Bilety na mecz można zakupić na oficjalnej stronie klubu nawet na kilka dni przed spotkaniem.

 

Pozostałe atrakcje

 

Jeśli zostajemy w Paryżu na dłużej, na pewno nie będziemy się nudzić. Z pewnością cały kolejny dzień można przeznaczyć na zabawę w parku rozrywki Disneyland. Bilety można zakupić z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie parku.

 

Kolejnym ciekawym miejscem na mapie stolicy Francji są katakumby. Bilety są dość drogie (29 euro), ale istnieje opcja tańszego zakupu. Istnieją bowiem bilety last minute, które można zakupić wyłącznie online w dniu, w którym chcemy odwiedzić atrakcję – wtedy koszt biletu spada do 18 euro.

 

Jeśli ktoś z was jest wielkim fanem sztuki i pobyt w Luwrze to za mało, to z całą pewnością powinien udać się jeszcze do Musée d’Orsay. Bilet normalny to koszt 16 euro, a osoby do lat 25 wchodzą za darmo. Istnieje też opcja na obniżenie ceny decydując się na wejście w czwartek po godzinie 18:00 – bilet kosztuje wówczas 12 euro.

 

Najlepszym czasem do odwiedzenia Paryża jest okres do 25 roku życia włącznie. Będąc obywatelami Unii Europejskiej możemy bowiem korzystać ze wszystkich głównych atrakcji (z wyjątkiem Wieży Eiffla) za darmo. Biorąc pod uwagę ilość atrakcji oraz często niemałe ceny biletów normalnych powinien to być punkt obowiązkowy na waszej mapie podróży. Przeczytaliście poradnik? Nie ma więc na co czekać – zaplanujcie swój wyjazd już teraz!

 

Poradnik został stworzony we współpracy z Radosławem Wołyńcem.

 

Źródło: podrozezhubertem.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: