Zima to niezwykle trudny czas dla zwierząt, szczególnie czworonogów wychodzących czy przebywających poza domem. Kochający i odpowiedzialni właściciele na pewno dokładają wszelkich starań do tego, by ich podopieczni mieli się dobrze o każdej porze roku. Oto kilka wskazówek, jak możemy jeszcze lepiej zadbać o zwierzęta w tym trudnym dla nich czasie.
Najlepszym miejscem dla psa jest ciepły dom. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości i zwierzę przebywa na zewnątrz, koniecznie zapewnij mu ciepłe schronienie. Niech pomieszczenie chroni przed wiatrem i zimnem. Jeśli pies przebywa w budzie, musi być ona szczelna. Możesz ją ocieplić np. styropianem czy płytą OSB. Ustaw budę na palecie, to odizoluje ją od podłoża. Koniecznie włóż do niej słomę, sprawdzi się to lepiej niż koce czy inne materiały, które przemoczone są bezużyteczne.
Pies powinien mieć stały dostęp do wody. Jeśli temperatury są ujemne i woda zamarza, trzeba wymieniać ją częściej. Możesz dodać do wody trochę oleju i podać ją ciepłą (nie gorącą!) – wtedy wolniej zamarznie. Pamiętaj także o zapewnieniu zwierzęciu ciepłego pożywienia.
Zdejmij łańcuch! Ruch pozwala się ogrzać. Zapobiega też chorobom stawów, które są bardzo bolesne. Zapewnij zwierzęciu bezpieczne miejsce do życia i swobodnego ruchu.
Zwierzęta mają swoje prawa!
Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego zwierzę przed wpływem warunków atmosferycznych oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).
Jeżeli na stałe utrzymujesz zwierzę w warunkach zagrażających jego zdrowiu, a nawet życiu lub powodujących cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1A w zw. z art. 6 ust. 2 pkt. 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).
Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie (art. 37 ust. 1 u.o.z.).
Jeśli widzisz, że zwierzęciu dzieje się krzywda – reaguj. Jest wiele możliwości pomocy zwierzęciu. Spróbuj porozmawiać z sąsiadem, jeśli to nie pomoże, zawiadom lokalną organizację lub Policję.
Jeśli potrzebujesz informacji prawnej dotyczącej ochrony zwierząt, zadzwoń na Infolinię czynną we wtorki i czwartki w godzinach 17:00-19:00 pod numerem telefonu 695 902 335. Regulamin dostępny na stronie: ZWIERZowa Infolinia Bezpłatnej Informacji Prawnej (fundacjazwierz.org).
Źródło: gluszyca.pl
Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcejOd poniedziałku 3 lutego ruszają w naszym województwie ferie zimowe. Bezpieczne ferie dla dzieci to temat bardzo ważny, szczególnie w kontekście różnych aktywności, które mogą odbywać się właśnie w tym czasie.
czytaj więcejJuż 13 grudnia o godzinie 11:00 w Centrum Kultury – Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie skierowane do seniorów.
czytaj więcejUpadłość konsumencka jest jednym z rozwiązań dla osób zadłużonych, które nie są w stanie poradzić sobie ze swoimi zobowiązaniami. Jednak nie zawsze jest to jedyna opcja. Istnieje kilka alternatyw, które mogą pomóc w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej, pozwalając uniknąć drastycznych konsekwencji związanych z likwidacją majątku czy długotrwałym procesem sądowym. W zależności od okoliczności, osoby zadłużone mogą rozważyć takie opcje jak negocjacje z wierzycielami, zawarcie ugód, konsolidację długów czy restrukturyzację zobowiązań.
czytaj więcejUpadłość konsumencka to procedura, która umożliwia osobom fizycznym uwolnienie się od nadmiernych zobowiązań finansowych. Jednak jednym z najczęstszych pytań dotyczących tej procedury jest kwestia majątku – co dzieje się z posiadanymi dobrami, czy upadłość oznacza całkowitą ich utratę i jakie składniki majątku można zachować. Zrozumienie zasad likwidacji majątku w ramach upadłości konsumenckiej pozwala lepiej przygotować się do procesu i świadomie podjąć decyzję, czy jest to odpowiednie rozwiązanie w danej sytuacji.
czytaj więcej