Kwalifikacje rynkowe to kwalifikacje wypracowane przez różne środowiska (organizacje społeczne, zrzeszenia, korporacje lub inne podmioty) na podstawie zgromadzonych przez nie doświadczeń. Wyraz rynkowe oznacza w tym przypadku, że kwalifikacje te powstały i funkcjonują na „wolnym rynku” kwalifikacji. Kwalifikacje rynkowe mogą dotyczyć działalności o charakterze ściśle zawodowym, ale również różnych obszarów działalności społecznej, w tym działalności wychowawczej i opiekuńczej, a także działalności o charakterze rekreacyjnym.
Czym są ramy kwalifikacji?
Wprowadzenie ram kwalifikacji ma ułatwić porównywanie kwalifikacji zdobywanych w rożnym czasie, miejscach i formach.
Ramy kwalifikacji: KWALIFIKACJE ZAWODOWE ≠ KWALIFIKACJE RYNKOWE
Czym są kwalifikacje rynkowe?
- Nadawane są na zasadzie swobody działalności gospodarczej.
- Definiowane zgodnie z potrzebami rynkowymi.
- Zwiększają możliwość uczenia się w różny sposób, także w sposób pozaformalny.
- Ułatwiają zdobywanie nowych zawodów oraz przechodzenie pomiędzy różnymi branżami.
- Można nabyć je kończąc kursy i szkolenia certyfikowane.
Przykład kwalifikacji rynkowych:
Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D.
Jak potwierdzić?
- Masz umiejętności, kwalifikacje, wiedzę? – potwierdź je i uzyskaj certyfikat.
- Chcesz nauczyć się czegoś nowego? – Zapisz się na kurs, zdaj egzamin i uzyskaj certyfikat.
Więcej informacji: www.kwalifikacje.gov.pl
"Poznaj kwalifikacje rynkowe" - projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego realizowany w ramach projektu Dolnośląskie Małe Granty.
Już po raz 11 na świecie 14 lutego, w Dzień Zakochanych, również w Polsce zatańczymy przeciwko przemocy - taniec One Bilion Rising. Data jest nieprzypadkowa - miłość jest bowiem przeciwieństwem przemocy. Początkowo sprzeciw w taki sposób wyrażały kobiety. Dziś do tańca przyłącza się coraz więcej mężczyzn i dzieci. Wszyscy powiedzmy głośne "STOP PRZEMOCY"!
czytaj więcejInteresującą ofertę na ferie zimowe przygotował Zamek Książ - z okazji ogłoszenia roku 2023 rokiem Księżnej Daisy von Pless - na rodziny czeka moc wyjątkowych wrażeń!
czytaj więcejSieć pomocy - rodzina bez przemocy to hasło projektu realizowanego w Dzierżoniowie od stycznia do końca roku. Projekt „Wdrożenie zintegrowanych programów zapobiegania przemocy domowej - utworzenie Centrum dla Rodzin w Gminie Miejskiej Dzierżoniów” jest realizowany w ramach Programu „Sprawiedliwość” finansowanego ze środków funduszy norweskich i środków krajowych. Ponad 380 tysięcy złotych zaplanowano na działania projektowe, które zostaną w całości sfinansowane z funduszy norweskich i środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
czytaj więcejW roku 2023 przypada 150 rocznica urodzin oraz 80 rocznica śmierci Księżnej Daisy von Pless - najsłynniejszej w historii mieszkanki Wałbrzycha. Dlatego na wniosek komisji kultury RM, Zamku Książ oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Rada Miejska Wałbrzycha podjęła uchwałę o ogłoszeniu roku 2023, Rokiem Księżnej Daisy von Pless.
czytaj więcejZima to niezwykle trudny czas dla zwierząt, szczególnie czworonogów wychodzących czy przebywających poza domem. Kochający i odpowiedzialni właściciele na pewno dokładają wszelkich starań do tego, by ich podopieczni mieli się dobrze o każdej porze roku. Oto kilka wskazówek, jak możemy jeszcze lepiej zadbać o zwierzęta w tym trudnym dla nich czasie.
czytaj więcej