Pan Marcin (nazwisko znane red.) chce wiedzieć, jak powinno wyglądać ich głosowanie nad uchwałami w przypadku kiedy ich mieszkanie stanowi małżeńską wspólnotę majątkową? Dodaje w liście, że administrator ich wspólnoty mieszkaniowej wymaga od niego i innych małżeństw w bloku, pełnomocnictw sporządzonych u notariusza.
Wokół tego zagadnienia nagromadziło się wiele nieporozumień. Rzeczywiście, niektórzy administratorzy oraz zarządy wspólnot, odmawiają prawa do głosowania tylko jednemu z małżonków, jeśli ten nie posiada pełnomocnictwa drugiego.
Otóż, jeśli mieszkanie jest przedmiotem małżeńskiej wspólnoty majątkowej, to podczas nieobecności jednego z małżonków drugi bez przeszkód może głosować w jego imieniu, albowiem łączny ich udział procentowy jest taki sam. Jeżeli jednak głosowanie będzie odbywało się zgodnie z zasadą, że każdemu właścicielowi przypada jeden głos, to wówczas takiemu małżeństwu przysługuje jeden głos, a to, dlatego, że obydwoje są właścicielami jednego mieszkania. Mówi o tym dokładnie art. 23. ust. 2 ustawy o własności lokali - Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
Jeśli jednak wcześniej małżonkowie dokonali rozdzielności majątkowej, to wówczas każda z osób głosuje odrębnie zgodnie z przysługującym mu udziałem we współwłasności nieruchomości wspólnej. W takim przypadku, gdy wspólnota mieszkaniowa postanowiła głosować zgodnie z zasadą, że każdemu właścicielowi przypada jeden głos art. 23. ust 2 uwl. to wówczas jeden głos przysługiwać powinien każdemu z małżonków.
Warto w tym miejscu zauważyć, iż jeśli małżonkowie głosować będą w tej samej sprawie, ale odmiennie, to głosy takie się znoszą, co w praktyce oznacza, że przy liczeniu głosów pod taką uchwałą, nie bierze się ich pod uwagę. W razie nieobecności na zebraniu lub poza zebraniem, kiedy podejmowane są uchwały, w ich imieniu głosować mogą również ustanowieni przez nich pełnomocnicy. Może to być, członek rodziny, znajomy bliższy lub dalszy albo sąsiad. A więc osoba, której ufamy i mamy pewność, iż będzie ona godnie reprezentować nas przed wspólnotą mieszkaniową. Nie jest tu również wymagana forma pełnomocnictwa notarialnego, jak chcą tego niektórzy administratorzy, lecz zwykłe pełnomocnictwo sporządzone na kartce papieru, i niekoniecznie w obecności członka zarządu, czy administratora. Z jakiś powodów z tych prostych zasad zastępstwa na zebraniach, nie chce niestety korzystać spora grupa właścicieli. Skutek jest taki, że pozostali właściciele nieruchomości, którzy oddali swój głos, nie są wstanie podjąć żadnych wiążących decyzji dotyczących przyszłości ich wspólnego majątku.
Z tego miejsca apeluję, więc do tych właścicieli mieszkań, którzy nie chodzą na zebrania, aby we własnym interesie przynajmniej raz do roku zechcieli sami lub poprzez swojego pełnomocnika, uczestniczyć w podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących przecież ich budynku. Można zapytać, a jak głosować, jeśli jeden z współmałżonków zmarł? Najkrócej odpowiedzieć można tak. Do czasu przeprowadzenia postępowania spadkowego, ewentualny głos oddany pod uchwałą przez drugiego małżonka jest nieważny. Więcej na ten temat napiszę w kolejnym odcinku.
Pamiętajcie, los waszego budynku, leży w waszych rękach!
Zbigniew Michurski / 30minut
Wiosna w pełni, a nasze biblioteczne progi tętnią życiem! Maj pod Atlantami to czas pełen literackich odkryć, twórczych warsztatów i spotkań, które na długo zostają w pamięci.
czytaj więcejTrwa sezon dla działkowiczów. Ogródki odwiedzają nie tylko działkowicze, ale również złodzieje. Policja apeluje, aby zadbać o własne mienie i zwracać uwagę na osoby obce przebywające na trenie ogródków działkowych. O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami.
czytaj więcejPrzemoc ma wiele twarzy i każda krzywdzi ofiarę w różny sposób. Osoby starsze z powodu wieku i często pogarszającego się stanu zdrowia, mogą doświadczać zaniedbań czy dyskryminacji ze strony bliskich. Nie bądźmy obojętni na to, co dzieje się wokół nas. Reagujmy na krzywdę ludzką i pomóżmy osobom skrzywdzonym odzyskać głos i normalne życie.
czytaj więcejJeleniogórscy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z wiosennymi warunkami atmosferycznymi. W tym okresie, zwłaszcza w godzinach porannych, nisko operujące i intensywne słońce może w istotny sposób ograniczać widoczność na drodze.
czytaj więcejPolicja ostrzega przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując różne metody „na legendę” oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji (AI). Uwaga sprawcy działają coraz sprytniej, podszywając się pod znajomych, pracowników banków lub instytucje. Wykorzystują realistyczne obrazy, głosy i wiadomości, które mogą wyglądać i brzmieć jak prawdziwe. Niestety przekonał się o tym mieszkaniec Jeleniej Góry, który stracił niebagatelną kwotę 16 tysięcy złotych. Każdy może stać się celem cyberprzestępców. Zachowanie czujności, weryfikowanie kontaktów i ostrożne korzystanie z nowych technologii to najskuteczniejszy sposób ochrony przed oszustami wykorzystującymi BLIK i sztuczną inteligencję.
czytaj więcej