20 kwietnia 2026r. rozpoczyna się nabór wniosków na dofinansowanie kosztów wymiany źródeł ciepła opartych na paliwach węglowych (kotły i piece pozaklasowe lub posiadające klasę 3 i 4 wg normy PN-EN 303-5:2012) w ramach programu ograniczania niskiej emisji na terenie Gminy Bielawa i potrwa do 30 października br.
Kopciuchy będzie można zastąpić przyjaznymi środowisku systemami ogrzewania: kotłami gazowymi; elektrycznymi źródłami ciepła (inne niż pompa ciepła np. maty grzewcze ze sterownikiem, promienniki); kotłami na biomasę charakteryzującymi się parametrami co najmniej jak dla kotłów 5 klasy (wg PN-EN 303-5:2012) lub spełniających wymogi Ekoprojektu (zgodnie z dyrektywą 2009/125/EC), wyposażonymi w automatyczny podajnik paliwa; niedopuszczalne jest wyposażenie kotła w ruszt awaryjny ani elementy umożliwiające jego zamontowanie; podłączeniem do sieci ciepłowniczej; pompami ciepła.
O udzielenie dotacji mogą ubiegać się osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym zgłoszonym do dofinansowania, będące właścicielami/współwłaścicielami lokali mieszkalnych, a także osoby fizyczne będące najemcami komunalnych lokali mieszkalnych. Wnioskodawca składając wniosek w danym roku budżetowym powinien wykonać zadanie do 15 listopada i rozliczyć je do 30 listopada danego roku budżetowego.
Dotacja będzie przydzielana w wysokości do 50% wartości kosztów kwalifikowanych zadania
Środki na realizację programu gminnego będą pochodzić z budżetu Gminy.
Zasady udzielania dotacji zostały określone w uchwale nr XXX/233/2026 Rady Miejskiej Bielawy z dnia 25 marca 2026r. w sprawie przyjęcia zasad udzielania i rozliczania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów wymiany źródeł ciepła w ramach ograniczania niskiej emisji na terenie Gminy Bielawa.
um.bielawa.pl
Wiosna w pełni, a nasze biblioteczne progi tętnią życiem! Maj pod Atlantami to czas pełen literackich odkryć, twórczych warsztatów i spotkań, które na długo zostają w pamięci.
czytaj więcejTrwa sezon dla działkowiczów. Ogródki odwiedzają nie tylko działkowicze, ale również złodzieje. Policja apeluje, aby zadbać o własne mienie i zwracać uwagę na osoby obce przebywające na trenie ogródków działkowych. O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami.
czytaj więcejPrzemoc ma wiele twarzy i każda krzywdzi ofiarę w różny sposób. Osoby starsze z powodu wieku i często pogarszającego się stanu zdrowia, mogą doświadczać zaniedbań czy dyskryminacji ze strony bliskich. Nie bądźmy obojętni na to, co dzieje się wokół nas. Reagujmy na krzywdę ludzką i pomóżmy osobom skrzywdzonym odzyskać głos i normalne życie.
czytaj więcejJeleniogórscy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z wiosennymi warunkami atmosferycznymi. W tym okresie, zwłaszcza w godzinach porannych, nisko operujące i intensywne słońce może w istotny sposób ograniczać widoczność na drodze.
czytaj więcejPolicja ostrzega przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując różne metody „na legendę” oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji (AI). Uwaga sprawcy działają coraz sprytniej, podszywając się pod znajomych, pracowników banków lub instytucje. Wykorzystują realistyczne obrazy, głosy i wiadomości, które mogą wyglądać i brzmieć jak prawdziwe. Niestety przekonał się o tym mieszkaniec Jeleniej Góry, który stracił niebagatelną kwotę 16 tysięcy złotych. Każdy może stać się celem cyberprzestępców. Zachowanie czujności, weryfikowanie kontaktów i ostrożne korzystanie z nowych technologii to najskuteczniejszy sposób ochrony przed oszustami wykorzystującymi BLIK i sztuczną inteligencję.
czytaj więcej